Reuse kodu źródłowego. Jest uzasadnienie wyroku.

Krzysztof Izdebski

Krzysztof Izdebski

09 sierpnia 2017

Przeczytasz w 2 minuty

Jak pamiętacie, zajmowaliśmy się kwestią dostępu do kodu źródłowego Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją. Chcieliśmy skorzystać z przepisów ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego by stworzyć na jego bazie narzędzie służące zarządzaniu dokumentacją w organizacjach pozarządowych. WSA w Warszawie zgodził się z Ministrem Cyfryzacji i zaakceptował jego odmowę dostarczenia nam kodu. Właśnie pojawiło się uzasadnienie wyroku. Głównym powodem dla przyjęcia takiego rozstrzygnięcia przez Sąd jest w jego ocenie okoliczność, że
„Głównym zastosowaniem kodu źródłowego jest wyrażanie programów komputerowych w zrozumiałej postaci, dzięki czemu mogą być one łatwo rozwijane i rozbudowywane o nową funkcjonalność. Kod stanowi wtedy wejście dla procesu, którego wynikiem jest rzeczywisty program nadający się do wykonania.” W konsekwencji uznano, że „uprawnione jest stwierdzenie, że kod źródłowy jak również dokumentacja wdrożeniowa nie stanowią nośnika informacji o sprawach publicznych.”
Sąd powyższej argumentacji nie rozwinął, odwołując się w zasadzie, do niemającego oparcia w przepisach dyrektywy, ani ustawy rozumowania, że skoro kod źródłowy nie stanowi informacji publicznej nie stanowi on w konsekwencji informacji sektora publicznego. Jest to, w naszej ocenie sprzeczne, z celami dyrektywy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego, co potwierdza m.in. przekazany przez nas do akt sprawy wyrok Trybunału Administracyjnego w Paryżu z dnia 10 marca 2016 r., który zajmował się również dostępem do kodu źródłowego. WSA w Warszawie, z niewyjaśnionych w uzasadnieniu przyczyn uznał, że przywołana sprawa dotyczyła jednak innego stanu faktycznego. Nic bardziej mylnego. Dotyczyła ona innego kodu źródłowego, ale identycznych mechanizmów. Też chodziło o dostęp na podstawie przepisów dyrektywy oraz implementujących ją przepisów krajowych. A te pozostały w tym zakresie wdrożone podobnie. Fundacja przygotuje skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. O sprawie można również przeczytać po angielsku.