Udział organizacji pozarządowych i grup nieformalnych w procesie podejmowania decyzji na poziomie lokalnym

Krzysztof Izdebski

Krzysztof Izdebski

26 marca 2021

Przeczytasz w 2 minuty

Status wzajemnych relacji organizacje - władze samorządowe można określić jako… skomplikowany. Szczególnie w tych przypadkach, w których owe relacje dotyczą procesów podejmowania decyzji. A, że decyzje na szczeblu samorządowym dotyczą wielu, istotnych, często trudnych dla mieszkańców i mieszkanek spraw, w grę wchodzą emocje, dawne lub oparte na stereotypach urazy lub naturalny dystans, który często przeradza się w otwartą niechęć. Z drugiej strony mamy wiele przykładów udanych relacji, czy ściślej to ujmując, efektów współdecydowania o sprawach lokalnych. Współrządzenie na ogół bywa trudnym doświadczeniem i strony doceniają je na ogół po tym, jak udało się coś ważnego dla społeczności lokalnej wspólnie osiągnąć. Ale warto cieszyć się też tymi małymi sukcesami.

Przewodnik, który teraz czytacie nie ma ambicji, by przedstawić w stu procentach skuteczny przepis na to, by zawsze z sukcesem wpływać na podejmowanie decyzji na szczeblu lokalnym. To byłoby dalece nierealistyczne. Zbyt dużo jest rozmaitych kontekstów, różnorodnych postaw ludzi i wielości wyzwań, które stoją przed społecznością lokalną, organizacjami czy władzami. 

Postanowiliśmy, że w tym opracowaniu skupimy się przede wszystkim na opisaniu możliwości wpływania na decyzje - zarówno przez organizacje, jak i samodzielnych aktywistów i aktywistki - które oferują przepisy prawa. Dlatego już na wstępie przytoczyliśmy fragment preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, która odnosi się właśnie do tych zasad demokratycznego państwa prawa, które gwarantują wpływ rządzonych na rządzących i podejmowane przez tych ostatnich decyzje. 

Nie będzie to jednak sucha lektura przepisów. Podzielimy się krótko doświadczeniem w ich stosowaniu - naszym oraz innych organizacji.. Ostateczna wersja przewodnika powstała z udziałem ich przedstawicieli i przedstawicielek, podczas warsztatu organizowanego przez Fundację ePaństwo w marcu 2021 r.