Pierwsza edycja Obywatelskiej Akademii Prawa już za nami. Przyszła pora, aby osoby uczestniczące w zajęciach pracowały, z naszym wsparciem, nad projektami oceniającymi działanie prawa w kilkunastu obszarach. Będą przyglądać się m.in. ustawie o samorządzie gminnym, wybranym przepisom Kodeksu postępowania cywilnego czy ustawie o ochronie zwierząt. 

Obywatelska Akademia Prawa to część projektu realizowanego przez Fundację ePaństwo i Instytut Prawa i Społeczeństwa przy wsparciu Funduszy Europejskich. W ramach tej inicjatywy udało nam się między innymi stworzyć narzędzie prezentujące ciekawe dane statystyczne oraz wydać publikację na temat obywatelskiej oceny skutków regulacji. 

Do prowadzenia zajęć w Akademii zaprosiliśmy najlepszych specjalistów i specjalistki z obszaru monitoringu prawa oraz prowadzenia działań rzeczniczych. Występowali m.in., Maciej Berek były szef Rządowego Centrum Legislacji, Mariusz Haładyj Prezes Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, Wojciech Tumidalski dziennikarz prawny Rzeczpospolitej i Natalia Mileszyk z Centrum Cyfrowego. 

Osoby uczestniczące miały okazję poznać teorię i praktykę tworzenia prawa, oceny jego skutków, a także praktyczne aspekty wpływania na decyzje polityków. Po zakończeniu edycji, będą miały możliwość korzystania z naszej pomocy w realizacji pomysłów na zmiany w wybranych obszarach. 
 W pierwszym kwartale 2020 roku będziemy organizować kolejną edycję Akademii, do udziału w której serdecznie zapraszamy. Zachęcamy do bieżącego śledzenia naszej aktywności na Twitterze i Facebooku