Łódź otwiera się na łodzian, ale nie otwiera danych o wycinkach drzew

Katarzyna Mikołajczyk

11 kwietnia 2017

Przeczytasz w 2 minuty

Temat wycinki drzew jest od dłuższego czasu tematem numer jeden - nie tylko w mediach ogólnopolskich, ale także w gminach. Często bowiem wycinek dokonuje się przy okazji realizowanych inwestycji. Miasto Łódź postanowiło w tym zakresie “otworzyć się na łodzian”.

Otwarcie na łodzian

Jak możemy przeczytać w łódzkim dodatku do Gazety Wyborczej (10.04.2017): “[Urząd Miasta Łodzi] zapowiada rewolucje w relacjach z mieszkańcami. Od teraz wszystkie decyzje związane z wycinką drzew będą publikowane na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej. Od piątku w biuletynie informacji publicznej istnieje już odpowiednia zakładka. W poniedziałek rano znajdowały się informacje o planowanych wycinkach w dziewięciu miejscach. W każdej podany jest gatunek drzewa, obwód pnia oraz uzasadnienie. – Dzięki temu każdy mieszkaniec może się dowiedzieć, które drzewo ma być usunięte, kiedy i z jakich przyczyn – tłumaczy Zdanowska.

Brak otwartych danych

Informacje te są faktycznie publikowane na stronie BIP Zarządu Zieleni Miejskiej (brak odnośnika na stronie z otwartymi danymi) jednak, mimo iż Łódź przyjęła Politykę Otwartości, sposób publikacji danych odnośnie drzew nie pozwala na nazwanie ich otwartymi:
  • Każda decyzja to osobny plik w postaci skanu. W efekcie brak jest możliwości automatycznego czytania czy dalszego przetwarzania informacji [nie spełnione warunki: dostępność, maszynowa odczytywalność]
  • W wykazie decyzji brakuje dat (na liście linków), co utrudnia zorientowanie się jakiego okresy dotyczy decyzja [nie spełniony warunek: aktualność]
  • Każdy plik na w nazwie niezrozumiały numer, dopiero z boku jest informacja jakiej ulicy dotyczy wycinka (niestety bez określenia numeru lub przecznic). Zaś w samym pliku jest informacja o “działkach ewidencyjnych”, co większości mieszkańców nie pozwoli od razu określić czy wycinane drzewo jest za ich oknem czy też nie.

Propozycja

Jak mogłaby wyglądać otwarta baza danych z takimi informacjami?
  • Data wpłynięcia wniosku o wycinkę
  • Data decyzji (zgody na wycinkę)
  • Nazwa ulicy (z linkiem do mapy / lokalizacji)
  • Dane geograficzne drzew do wycinki
  • Gatunek drzewa
  • Obwód drzewa
  • Wysokość drzewa
Dane takie prócz publikacji on-line mogłyby być wykorzystane do wizualizacji (a więc i lepszego zrozumienia tematu przez mieszkańców) przy pomocy bezpłatnej mapy tworzonej przez społeczność Koduj dla Polski.

Zobacz także