Informacja w formie wizualnej jest zdecydowanie bardziej przyjazna dla przeciętnego odbiorcy. Jak przygotować dobrą informację graficzną w oparciu o rzetelne informacje? Przedstawiamy 4 kroki do dobrej informacji graficznej.

1. Skąd wziąć dane do infografiki?

Możesz wyszukać je w internecie; możesz poprosić urząd lub agencję o dane publiczne (pamiętaj wtedy, aby udostępnić dalej pozyskane informacje); możesz użyć zebranych przez siebie danych. Nie bazuj na niesprawdzonych źródłach!

2. Co pokazać na infografice?

W zależności od informacji jakie posiadasz i celu jaki chcesz osiągnąć możesz zilustrować:

  • proces – jak przebiegały prace nad projektem, jak tworzono prawo, jak powstał Twój projekt, jak zmieniał się w czasie plan lub budżet itp.
  • dane lub trendy – liczba kobiet, którym udzielono wsparcia w Twoim działaniu, liczba podopiecznych schroniska dla zwierząt, liczba urodzeń, liczba wyciętych i posadzonych drzew w Twojej gminie itp.
  • rozmieszczenie geograficzne – lokalizacje placów zabaw, dziur w drogach, dofinansowanych projektów itd.

3. Jakiego narzędzia użyć do przygotowania infografiki?

W internecie dostępnych jest wiele – także darmowych – narzędzi do tworzenia infografik.

Dla części użytkowników pracujących z danymi – przydatne może być zestawienie innych narzędzi, które umożliwiają zarówno analizę jak i zaawansowaną wizualizację.

4. Gdzie udostępnić infografikę?

Pionowa grafika dobrze będzie wyglądać na Pintreście, pozioma na Facebooku, Twitterze lub LinkedIn, kwadratowa na Instragramie… Wybierz jednak taki kanał komunikacji, z którego korzystasz Ty i osoby do których chcesz dotrzeć z informacją.

I na koniec:

Możesz także zamieścić grafikę na swojej stronie lub blogu – nie zapominaj jednak podać źródła danych! Napisz skąd one pochodzą i podaj link do źródła.