Program Otwierania Danych Publicznych - szczegóły wdrożenia, kosztorys

Krzysztof Madejski

22 lutego 2017

Przeczytasz w 3 minuty

Informowaliśmy już o przyjętym przez Radę Ministrów 20 września 2016 roku Programie Otwierania Danych Publicznych. Proces jego powstania jak i finalny dokument spełnił większość ze stawianych przez nas oczekiwań. 13 stycznia 2017 roku odbyła się w Ministerstwie Cyfryzacji publiczna prezentacja założeń Projektu „Otwarte dane – dostęp, standard, edukacja”, planowanego do realizacji w ramach działanie 2.3.1 POPC, który będzie stanowił praktyczne wdrożenie Programu. Nie doczekaliśmy się udostępnienia prezentacji multimedialnej wykorzystanej na spotkaniu, więc poprosiliśmy o nią oraz o wyjaśnienie szczegółów wdrażania programu w trybie dostępu do informacji publicznej. Oto prezentacja Projektu: [slideshare id=72468636&doc=2017-02-22-skopje-ittoolstosupportgoodgovernance-170222171515] Jednym z ważniejszych aspektów wdrażania programu jest otwarcie dużych baz publicznych w postaci API. Ich wybór przyjęliśmy z uśmiechem - o niektóre z nich zabiegaliśmy od wielu lat. Otwarte zostaną bazy: Jednym z kluczowych działań w Projekcie jest rozbudowa serwisu DanePubliczne.gov.pl. Planowane funkcjonalności są dość zaawansowane, niemniej zaskoczyła nas stosunkowo wysoka kwota 14 mln złotych na to działanie przeznaczonych (z 18 mln przeznaczonych na cały Projekt). Chcąc zrozumieć tę wycenę poprosiliśmy o kosztorys. Jak się okazało źle zrozumieliśmy komunikat i na rozbudowę portalu przeznaczonych jest ok. 4 mln złotych, a pozostałe 10 mln to wewnętrzne koszty wynagrodzeń. Od początku podkreślaliśmy, że Program nie będzie miał szans praktycznej realizacji, jeżeli nie pójdzie za tym budżet na jego wykonanie i wdrażanie w poszczególnych jednostkach. Bylibyśmy szczęśliwsi mogąc zobaczyć rozbity na poszczególne pozycje budżet, ale ogólnie rzecz biorąc cieszy, że kwestia wynagrodzeń nie została zaniedbana.
Kwota 14 mln zł, która została podana w czasie prezentacji publicznej projektu Otwarte dane: standard, dostęp, edukacja, to koszty wszystkich wynagrodzeń przewidywanych w projekcie: 1) po stronie MC: kierownika projektu, zespołu ds. rozwoju portalu danpubliczne.gov.pl, zespołu przygotowującego standardy otwartości, zespołu ds. szkoleń, promocji, administratora portalu, testerów, ekspertów ds. rozliczeń, zamówień publicznych; 2) po stronie partnerów: developerów, analityków, analityków biznesowych, ekspertów ds. rozliczeń itd. Planowany koszt zespołu ds. rozbudowy portalu wg powyższej wyceny to ok. 4 mln zł, w tym:
  • poprawa frontend: projektowanie graficzne + UX, zaawansowane widoki i wizualizacje danych,
  • rozwój wyszukiwarki: wyszukiwanie pełnotekstowe, semantyczne, podpowiadanie, grupowanie po kategoriach,
  • rozbudowa kont dysponenta - poprawki UX i narzędzia kontroli jakości danych,
  • rozbudowa kont użytkownika portalu,
  • konwertery danych,
  • warstwa społecznościowa: narzędzia do oceny zbiorów i aplikacji, możliwość komentowania, fora;
  • warstwa edukacyjna portalu: samouczki i instrukcje, biblioteka wiedzy, w tym narzędzia do publikacji, toolkity dla deweloperów i jst;
  • opracowanie zasad i budowa narzędzi integracji z portalami jst;
  • stworzenie API dla danepubliczne.gov.pl;
  • integracja z API otwartych w ramach projektu baz.
Ze względu na toczące się prace nad projektem, studium wykonalności oraz uzgodnienia z partnerami, powyższe kwoty mogą ulegać jeszcze zmianie.
Niezależnie od kwestii działań Projektowych, zapytaliśmy także o pełnomocników ds. otwartości danych we wszystkich jednostkach publicznych biorących udział w Programie oraz o członków zespołu zadaniowego ds. wdrożenia Programu. Pozostaje tylko trzymać kciuki za dalszą realizację Programu jako kluczowego działania wpływającego na otwartość danych na szczeblu centralnym.