W pierwszej połowie stycznia minister Henryk Kowalczyk w wywiadzie udzielonym portalowi wyborcza.pl ujawnił, że zakończył się zapowiadany we wrześniu audyt spółek Skarbu Państwa. Na jego podstawie złożono kilkadziesiąt zawiadomień do prokuratury. Gdy spytaliśmy się o szczegóły audytu okazało się, że… sprawa nie jest tak oczywista.

Z odpowiedzi udzielonej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów wynika bowiem, że:

zgodnie z zapowiedzią Ministra Mariusza Kamińskiego – trwa analiza umów obowiązujących w spółkach Skarbu Państwa w latach 2015-2016. Wnioski z analizy są na bieżąco przekazywane Pani Premier Beacie Szydło. Jednocześnie CBA prowadzi kontrole 5 spółek Skarbu Państwa: PGZ, KGHM, Grupy Azoty, Lotos i Orlen. W chwili obecnej kontrole i analizy trwają. Do czasu ich zakończenia wyniki działań służb nie są podawane do publicznej wiadomości.”

Treść informacji przekazanej przez KPRM wskazuje, że prace wcale nie są jeszcze zakończone, a analiza trwa. Nie wiemy więc czy i do jakich nieprawidłowości doszło zarówno pod koniec kadencji PO-PSL, jak i w pierwszym roku rządów Zjednoczonej Prawicy. Mimo zapowiedzi Mariusza Kamińskiego, że kontrole zakończą się w listopadzie i mimo oświadczeń Henryka Kowalczyka, że audyt został zakończony musimy jeszcze poczekać na ostateczne rezultaty. Jeżeli w ogóle jakieś się pojawią.

 

foto: Beatriz Pérez Moya, CC0