Już niedługo w Białymstoku ruszy nowa inicjatywa pod tajemniczą nazwą Hackathon. Jest to wydarzenie, podczas którego informatycy i inne osoby związane z rozwojem oprogramowania, tacy jak projektanci grafiki czy twórcy interfejsów staną przed zadaniem rozwiązania określonego problemu.

Na słowo hackathon składają się dwa wyrazy – hakowanie i maraton. Haker kojarzy się nam często z włamywaniem i kradzieżą danych, tym razem jednak haker to słowo bardzo pozytywne: to człowiek o bardzo dużych umiejętnościach, który potrafi tworzyć programy, aplikacje dla szczytnych celów. A wyraz maraton też nie jest przypadkowy – hackathon trwa bowiem od piątku do niedzieli i polega na pracy prawie non-stop. Jest to wyścig kilku lub kilkunastów zespołów technologicznych, Najlepsi z nich na koniec zdobywają nagrody za swoje projekty.

Jeszcze w tym roku w Białymstoku odbędzie się pierwszy hackathon społeczny. W przypadku wydarzenia białostockiego organizatorzy chcą wyjść od realnych potrzeb organizacji społecznych czy instytucji, które, na co dzień pomagają mieszkańcom.

Dlatego organizatorzy nazwali go społecznym. „Jest to owoc spotkań pod nazwą Techklub Białystok, podczas których uczymy się jak skutecznie i dla dobra mieszkańców wykorzysytać nowe technologie. Hackathon – mam nadzieję – wesprze nas w rozwiązywaniu konkretnych problemów społecznych” – mówi Katarzyna Sztop-Rutkowska z Fundacji SocLab. Efektem hackathonu może być np. aplikacja mobilna, która może nas zachęcić do udziału w konsultacjach społecznych czy strona internetowa pomagająca użytkownikom załatwić sprawę w urzędzie czy szkole. Wydarzenie będzie realizowane we współpracy m.in. z Fundacją Hacklag i Koduj dla Polski.

Zanim jednak ruszy hackathon Fundacja Soclab organizuje warsztaty pod nazwą „Mikser pomysłów”. Podczas tego spotkania wspólnie – organizacje społeczne i programiści będą szczegółowo opisywać problemy społeczne, które będą mogły znaleźć podczas hackathonu swoje technologiczne rozwiązanie. Spotkanie będzie wspierać grupa WHY.  „To początek pracy, skupiony na analizie problemu, jest kluczowy dla znalezienia rozwiązania. Dlatego w procesie pracy kreatywnej chcemy pomóc spojrzeć na problemy z wielu perspektyw” – mówią Marcin Nawrocki i Maciej Sawicki z Grupy WHY.

Organizatorzy zapraszają na to spotkanie społeczników, organizacje pozarządowe, osoby związane z branżą informatyczną i wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Konieczna jest rejestracja w internecie  na stronie http://bit.ly/2eE15cI (zgłoszenia przyjmujemy do 27 października).

 

Czas: 29 października (sobota) godz. 10.00-14.00

Miejsce: Hacklag, ul. Sienkiewicza 1/1 lok. 200

Szczegóły na stronie Fundacji Soclab http://soclab.org.pl/mikser-pomyslow-na-hackathon-spoleczny/

 

 

 

Źródło: SocLab/oprac.ak