Na początku Hakatonu każda grupa pomysłodawców, przedstawi krótko swoje potrzeby. Będzie czas na pytania od ludzi IT i stworzenie grup.

 

Dzień 1 – sobota
10:00 – 11:30 Przywitanie i wstęp.

11:30 – 12:30 Pitch pomysłodawców i dobieranie się w grupy.

12:30 – 14:00 „Pierwsza praca”.

14:00 – 14:30 Obiad.

14:30 – 17:00 Dalsza praca i badanie: Co na to publiczność Festiwalu Zgromadzenia?

17:00 – 18:00 Wyniki badań i podsumowanie pierwszego dnia

18:00 –  …     Dalsza praca dla chętnych.

 

Dzień 2 – niedziela

09:00 – 14:00 Praca

14:00 – 15:00 Obiad.

15:00 – 17:00 Kończymy co dziś możemy skończyć i/lub badanie prototypów wśród publiczności festiwalu.

17:00 – 18:00 Podsumowanie Hakatonu: prezentacje efektów pracy.

 

Oto organizacje i pomysły:

Fundacja Ad Arte i Teatr Komuna Warszawa

Osoby uczestniczące w kulturze: widzowie spektakli i pokazów filmowych, miewają kłopoty z wyborem najbardziej interesujących dla siebie wydarzeń i zakupem lub rezerwacją biletów. Fundacja Ad Arte i Teatr Komuna Warszawa chcą stworzyć uniwersalną aplikację opartą o otwarte rozwiązania, którą mogłyby posługiwać się także niewielkie ośrodki kulturalne, które nie mogą sobie pozwolić na kosztowne istniejące aplikacje.

 

PANkreator

Drugi pomysł, jaki prezentujemy i nad którym będziemy pracować na Hakatonie to PANkreator – reuse zbiorów cyfrowych Biblioteki Gdańskiej PAN. Projekt Instytut Kultury Miejskiej i Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska. Pomysłodawcy chcą tchnąć drugie życie cyfrowym zbiorom Biblioteki Gdańskiej PAN. Ponieważ są świetne, unikatowe i warte tego by pójść w świat!
Aktualnie biblioteka udostępnia swoje zbiory dzięki Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej. Można tam zobaczyć pełne wydania książek, czasopism, zbiory fotografii i in.
Jednak użyteczność bazy w Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej, pozostawia wiele do życzenia. Potrzebne jest lepsze narzędzie, aby zbiory były łatwo dostępne dla szerszego grona osób. Które także, będą mogły zastosować inne biblioteki. Może generator gif-animacji czy memów? Rozpracujemy potrzebę i koncept już weekend.

 

Więcej: http://kodujdlapolski.pl/pankreator/ oraz http://ikm.gda.pl/2016/10/04/maja-wspolnego-gify-biblioteka-powstaje-pankreator/
Trzecim pomysłem jest zagadnienie z którym boryka się Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.

Organizacja wydała „Pomysły do zrobienia” – zbiór scenariuszy działań społeczno-kulturalnych, które prezentują w formie publikacji i strony internetowej. Ta baza pokazuje krok po kroku, jak łatwo można w lokalnym środowisku zacząć działać na rzecz zmiany społecznej. Narzędzia niezmiernie przydatne dla działaczy lokalnych, animatorów czy nauczycieli. Jednak ten zbiór kojarzony jest z grubą publikacją, którą wielu chciałby mieć w rękach. Niestety, zostało bardzo mało egzemplarzy i nie ma planów dodruku a strona www nie odpowiada potrzebom. Dlatego powstał zamiar, aby „Pomysły do zrobienia” były jeszcze lepsze np. mobilne, włączające (zapraszanie uczestników i dzielenie się efektami z realizacji), ewaluowane na bieżąco (system oceny i polecania) czy aby przyrastały (zgłaszanie nowych pomysłów). Jakie będą nowe „Pomysły do zrobienia” okaże się w trakcie Hakatonu.
Więcej: http://pomysly.e.org.pl/
Ostatni prezentowany pomysł przyszedł od dziewczyn z UX bUX Klan + Fundacja ONE.

Problem: Coroczne statystyki wykazują spadek czytelnictwa, zarówno wśród dorosłych Polaków, jak i dzieci. Jednocześnie raporty wskazują okres wczesnoszkolny jako jeden z kluczowych czynników w kształtowaniu nawyków
i kultury czytelniczej człowieka. W Polsce nie istnieją rozwiązania dotyczące czytelnictwa, natomiast referencją może być Matlandia, której treścią są zadania matematyczne.

 

Proponowana odpowiedź:
Aplikacja o roboczej nazwie BOOK CITY. Czyli zgrywalizowna platforma czytelnicza dla dzieci w wieku szkolnym. Aplikacja wspierająca czytelnictwo za pomocą mechanizmów grywalizacyjnych i społecznościowych.

 

Touchpointy: dziecko – aplikacja Android / iOS / Windows; nauczyciel – serwis www (docelowo)
Grupy docelowe: dzieci 8-12 lat, nauczyciele szkół podstawowych, rodzice.

 

 

Wszystkie pomysły umieściliśmy także tu:

https://www.facebook.com/events/254308658303159/