W dniu dzisiejszym Fundacja ePanstwo, na swoim portalu mojepanstwo.pl, opublikowała aplikację pozwalającą na sprawdzenie jakie przychody mają organizacje OPP w Polsce oraz jakie są ich źródła. Aplikacja powstała przy współpracy ze Strategiczną Mapą Drogową 3 sektora i można ją znaleźć pod linkiem: https://mojepanstwo.pl/ngo/finanse_opp.

 

Organizacje pozarządowe wykonują zadania publiczne, korzystają z publicznych pieniędzy, wpływają na politykę czy po prostu przejmują rolę administracji w pewnych obszarach. Wiąże się to z przejmowaniem odpowiedzialności również przed innymi obywatelami i obywatelkami. W związku z tym muszą stosować do siebie standardy jawności, przejrzystości oraz troski o dobro wspólne. Ujawnianie swoich finansów jest ich obowiązkiem jeżeli chcą cieszyć się zaufaniem społecznym. Oczekując przejrzystości działania od administracji musimy oczekiwać przejrzystości działania od organizacji. – mówi Krzysztof Izdebski, dyrektor Policy w Fundacji ePaństwo.

 

W aplikacji znajdziemy sprawozdania OPP większości organizacji pozarządowych. Są one jednak publikowane w formacie nieprzyjaznych plików PDF. Fundacja ePaństwo stworzyła z nich czytelną i przejrzystą aplikację pozwalającą na zobrazowanie sytuacji finansowej całego sektora OPP.

 

W samym 2014 roku organizacje OPP uzyskały łącznie 6 miliardów 681 milionów 319 tysięcy 753 złote przychodu, z czego z 1% było ich prawie 484 miliony. Z jakich innych źródeł finansowane są OPP? Można to łatwo sprawdzić w aplikacji. Wystarczy wejść na stronę: https://mojepanstwo.pl/ngo/finanse_opp.