Dlaczego miasta potrzebują otwartych danych? #PDF2016

Katarzyna Mikołajczyk

19 marca 2016

Przeczytasz w 2 minuty

Podczas Personal Democracy Forum 2016 w Gdańsku – odbył się panel “Dlaczego miasta potrzebują otwartych danych”. Wystąpili w nich: Katarzyna Mikołajczyk, koordynatorka programu Otwarte Miasta, Tomasz Nadolny, dyrektor kancelarii prezydenta Gdańska oraz Maciej Groń, dyrektor departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Ministerstwie Cyfryzacji.

Różne perspektywy, jeden cel

I choć wszyscy mówił o otwartych danych ze swojej perspektywy (organizacji pozarządowej, samorządu i rządu) – w każdej wypowiedzi pojawiła się definicja otwartych danych: dostępność, aktualność, kompletność, maszynowa odczytywalność i udostępnianie bez ograniczeń. Z perspektywy organizacji pozarządowej dane tworzą pole do dialogu z mieszkańcami i służą do rozwiązywania problemów. Z perspektywy Gdańska, otwarte dane jest to jeden z elementów kompleksowej polityki miasta (obok szerokiej komunikacji z mieszkańcami na 6 portalach społecznościowych czy wykorzystywania zewnętrznych platform blogowo-newsowych) ale przede wszystkim sposób na podniesienie zaufania w relacjach urząd-mieszkańcy a także na zapewnienie transparentności w zarządzaniu. Dodatkową korzyścią jest współpraca z biznesem i twórcami rozwiązań IT. Z perspektywy Ministerstwa Cyfryzacji – najważniejsza zmiana w zakresie danych publicznych zajdzie w czerwcu, kiedy zacznie obowiązywać ustawa o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego określająca dokładne zasady i tryb udostępniania i przekazywania informacji skektora publicznego oraz nakazująca (wprost) udostępnienia informacji bibliotekom, muzeom oraz Instytutowi Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dodatkowo MC prowadzi portal danepubliczne.gov.pl z którego mogą korzystać samorządy poprzez „połączenie” swoich posiadanych danych na stronach BIP lub bezpośrednie przesłanie ich na stronę administrowaną przez MC – jest to doskonałe rozwiązanie dla małych ośrodków, które chcą dzielić się swoimi informacjami spełniającymi definicję informacji sektora publicznego.

Standaryzacja

Zarówno Tomasz Nadolny jak i Maciej Groń podkreślali potrzebę standaryzacji danych. Obecnie obie instytucje korzystają z open sourcowej platformy CKAN, która umożliwia utrzymanie porządku w danych, automatyczne tworzenie filtrów oraz eksport danych w dowolnie wybranym przez użytkownika formacie (w tym jako API). Co więcej Gdańsk wypracowane przez siebie rozwiązania – udostępnia również jako open source, umożliwiając innym miastom/ gminom bezpłatne korzystanie z gotowych produktów.

Więcej:

Prezentacja na licencji CC-BY-SA 4.0Dlaczego miasta potrzebują otwartych danych (opendata) from porozumienie Fundament Społeczeństwa Informacyjnego