Wspieramy instytucje publiczne w ramach staży i stypendiów Koduj dla Polski

Krzysztof Madejski

07 stycznia 2016

Przeczytasz w 2 minuty

Stypendia Koduj dla Polki mają na celu wsparcie instytucji publicznych umiejętnościami zdolnych osób będących na bieżąco z najnowszymi trendami technologicznymi. To miejsce współpracy i eksperymentów, których twarde efekty będziemy propagować wśród innych instytucji o podobnym profilu. To także możliwość zawodowego spełnienia się tworząc rozwiązania technologiczne o społecznej wartości.

Platformy wspierające partycypację mieszkańców, intuicyjne serwisy informacyjne, przygotowywanie danych wysokiej jakości do ich "ponownego wykorzystania" to tylko niektóre przykłady rozwiązań, które mogą być tworzone. Zależy nam, aby efekt stypendiów był trwały, aby usprawnił on działanie instytucji i zarówno skorzystali na nim odbiorcy działań instytucji.

Możemy się już pochwalić dwoma skutecznymi realizacjami. Pierwsza z nich to gdański Bank Nasadzeń Drzew - portal partycypacyjny, na którym mieszkańcy mogą zgłosić lokalizacje pod zastępcze (po wycince) nasadzenia drzew, zarówno na gruntach publicznych, jak i prywatnych. Dzięki integracji z portalem geoinformacyjnym miasta portal od razu informuje, czy działka jest miejska, w przypadku prywatnej prosi właściciela o załączenie zgody na nasadzenie. Zgłoszona lokalizacja przechodzi weryfikację kilku miejskich jednostek (czy jest odpowiednia ziemia, czy pod spodem nie są prowadzone przewody, itp.) i w przypadku pomyślnego zakończenia jest przekazywana do nasadzenia wybranego drzewa lub krzewu. Po pół roku od uruchomienia portal odbyły się pierwsze nasadzenia, w których uczestniczyli mieszkańcy, którzy zgłosili lokalizacje oraz prezydent Paweł Adamowicz.

Drugim rozwiązaniem, również rozwijanym w Gdańsku jest portal Wyrzuć.to! informujący mieszkańców o tym jak sortować odpady oraz gdzie je wyrzucać. Serwis przedstawia także harmonogramy wywózki odpadów dla dowolnego adresu na terenie miasta. Choć z zewnątrz tego nie widać portal udostępnia rozbudowaną funkcjonalność pozwalającą miejskiej spółce Zakładowi Utylizacyjnemu zarządzać zbiórką odpadów z pojemników do recyklingu.

Prowadzimy obecnie nabór stypendystów chcących stworzyć aplikację-spacerownik po warszawskim muzeum Królikarnia oraz projektanta, którego zadaniem będzie zmapowanie rowerowej infrastruktury Wrocławia.

Jeżeli reprezentujesz instytucję publiczną i masz wyzwanie, w którym innowacyjne rozwiązania technologiczne mogłyby pomóc to zapraszamy do kontaktu! Chcemy stworzyć bank pomysłów instytucji publicznych i sektora pozarządowego, który byłby punktem wyjścia do działań stypendystów, grup wolontariuszy zrzeszonych na lokalnych spotkaniach lub firm z sektora ICT. Oferujemy także wsparcie we wdrożeniu dotychczasowych rozwiązań powstałych w ramach działań Koduj dla Polski. Prosimy o kontakt na adres bankpomyslow@kodujdlapolski.pl.