Koduj dla Polski w 2015

Jan Żankowski

Jan Żankowski

06 stycznia 2016

Przeczytasz w 8 minut

W ramach Koduj dla Polski w 2015 r. główny nacisk położyliśmy na animację społeczności lokalnych w miastach oraz tworzenie aplikacji, których. W celu uruchomienia lokalnych brygad (spotkań) Koduj dla Polski Fundacja odbyła szereg spotkań, rozmów i warsztatów rozpoczynających ich działalność. Na koniec roku 2015 udało nam się zainicjować 6 lokalnych społeczności spotykających się regularnie, animowanych przez lokalnych aktywistów. W ramach społeczności powstało 6 działających aplikacji.   6 lokalnych brygad:
  • Warszawa (https://www.facebook.com/groups/kodujdlapolski.warszawa/?fref=ts)
  • Trójmiasto (https://www.facebook.com/groups/kodujdlapolski.trojmiasto/?fref=ts)
  • Poznań (https://www.facebook.com/groups/kodujdlapolski.poznan/?fref=ts)
  • Wrocław (https://www.facebook.com/groups/kodujdlapolski.wroclaw/?ref=br_rs)
  • Silesia (https://www.facebook.com/groups/kodujdlapolski.silesia/?ref=br_rs)
  • Kraków (https://www.facebook.com/groups/kodujdlapolski.krakow/)
  Platformą podsumowującą dokonania Koduj dla Polski jest strona: http://kodujdlapolski.pl/ oraz znajdujące się tam forum: https://forum.kodujdlapolski.pl/. To tutaj wszyscy zainteresowani mogą wymienić się doświadczeniami, wiedzą oraz pozyskać chętnych do swojego pomysłu. Opiekę nad forum sprawują dedykowani pracownicy Fundacji.   5 działających aplikacji:       Metro dla Wszystkich to społeczny serwis internetowy i aplikacja mobilna pozwalający na sprawdzenie dostępności dowolnego połączenia metrem, od wejścia do wyjścia z niego, pod kątem występowania barier architektonicznych. Wierzymy, że wszyscy użytkownicy metra mogą skorzystać z naszej pracy. Największe trudności w poruszaniu się po metrze będą miały osoby na wózkach inwalidzkich. Dla nich każde schody, zwykłe czy ruchome, są barierą nie do pokonania bez opiekuna, a możliwość niezależnego, samodzielnego poruszania się jest dla wielu osób bardzo istotna. Chcieliśmy jednak odejść od stereotypu. Zawsze w kontekście dostępności myślimy o osobach starszych i z niepełnosprawnościami. Rzadziej np. o rodzicach z dziećmi w wózkach – podczas procesu mapowania mijało nas sporo matek dziarsko niosących po schodach wózek z małym pasażerem – a tak naprawdę sprawa dotyczy każdego i każdej z nas. Wystarczy, że wybieramy się w podróż z ciężkimi walizkami lub ponadwymiarowym bagażem; musimy przewieźć rower po przedziurawieniu dętki lub gdy złapała nas burza; albo skręciliśmy sobie kostkę i dwa tygodnie musimy chodzić o kulach. Takie przypadki zmieniają perspektywę.   Portal Wyrzuc.to został stworzony w porozumieniu z miastem Gdańsk w ramach stypendium Koduj dla Polski. Aplikacja ułatwia segregowanie i wyrzucanie odpadów. W Gdańsku obowiązuje system podziału odpadów komunalnych na mokre i suche, prowadzona jest też zbiórka tych segregowanych np. makulatura czy szkło, niebezpiecznych i wielkogabarytowych. Mieszkańcy miewają jednak wątpliwości gdzie coś wrzucić. Wyszliśmy więc temu problemowi naprzeciw. wystarczy w wyszukiwarkę wpisać np. papier i otrzymujemy odpowiedź "to odpad niekompostowalny. Wyrzuć go do śmieci suchych lub zmieszanych, jeśli w twojej lokalizacji nie segreguje się odpadów", farba "to odpad niebezpieczny". Zbiórka takich odpadów prowadzona jest kilka razy w roku. Na mapie można sprawdzić najbliższy punkt i kliknąć na niego, żeby zobaczyć datę i godzinę zbiórki’ czy butelka PET i tu odpowiedź podobna jak w przypadku papieru. Nad powstaniem aplikacji pracowało nad nią dwóch studentów Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem pracowników Fundacji ePaństwo i we współpracy z Urzędem Miasta Gdańska.         Jawny Lublin (http://jawnylublin.pl/) to niezależny portal informacyjny, na którym znajdziemy informacje o gospodarowaniu pieniędzmi publicznymi w Lublinie: na co idą podatki, rejestr umów, monitoring spółek to tylko kilka z funkcjonalności tego serwisu, który może być łatwo skopiowany dla dowolnego miasta.    
  • Radio Oświęcim (http://kodujdlapolski.pl/projects/radio-oswiecim/)
  Aplikacja pozwalająca na odtwarzanie lokalnego radia internetowego i może być łatwo zaadaptowana do innych radio internetowych.Radio znajduje się pod adresem: http://radiooswiecim.pl/.    
  • Pola (http://kodujdlapolski.pl/projects/pola-zabierz-ja-na-zakupy/)
  11 listopada miała miejsce premiera aplikacji Pola stworzonej w partnerstwie społeczności Koduj dla Polski, Klubu Jagiellońskiego oraz Instytutu Logistyki i Magazynowania. Za jej pomocą można sprawdzić pochodzenie produktów znajdujących się na sklepowych półkach. Trudno dziś być patriotą gospodarczym oraz wspierać polskie firmy, ponieważ często nie mamy pewności czy dany produkt jest pochodzenia krajowego czy też został już częścią międzynarodowego koncernu. Stojąc przed sklepową półką potrafimy czuć się zagubieni w natłoku komunikatów marketingowych, a co za tym idzie nie mamy pewności czy zakupiony produkt jest polskiego pochodzenia. Wychodząc temu naprzeciw stworzona została aplikacja, która pomoże w codziennych zakupach i upewni konsumentów w wykonywaniu świadomych zakupów. Pola to asystentka w polskich zakupach. To aplikacja mobilna, która na podstawie kodu kreskowego podpowie, gdzie wyprodukowany został dany produkt i jak wygląda struktura kapitału firmy, która go wyprodukowała. Na tej podstawie możemy realnie wspierać polskich producentów i promować polskie produkty. Baza, która znajduje się w aplikacji jest cały czas udoskonalana. Każdy, kto znajdzie produkty, których w niej nie ma, może zgłosić się do jej twórców oraz przyczynić się do rozwoju aplikacji. W ciągu jednego dnia od jej premiery aplikacja zanotowała bardzo duże zainteresowanie oraz wygenerowała dużą ilość pobrać. Twórcy aplikacji liczą na jej sukces, ponieważ w obecnych czasach stawia się nacisk na wspieranie polskiej przedsiębiorczości, w tym lokalnych firm. Aplikację można pobrać na chwilę obecną na Androida oraz system IOS i jest w pełni darmowa. Szczegółowe informacje o jej metodologii znajdują się na stronie: www.pola-app.pl. Aplikacja powstała na otwartym kodzie na otwartych dla wszystkich spotkaniach HackNight, które odbywają się w Warszawie w każdy wtorek o godz. 18.30 w biurze Fundacji ePaństwo.   W ramach Koduj dla Polski zorganizowaliśmy również:    
  • Wyborczy HackNight w Warszawie
  20 listopada, czyli kilka dni przed wyborami parlamentarnymi, odbył się Wyborczy HackNight w Warszawie. Był on poświęcony w całości tematom wyborów oraz tego, jak obywatele mogą wykorzystywać dane, aby śledzić działania swoich przedstawicieli oraz kandydatów w wyborach parlamentarnych. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji 3 głównych tematów. Pierwszą prezentującą się osobą był Daniel Macyszyn, prezes Fundacji ePaństwo, który opowiadał o danych znajdujących się w otwartym API na stronie Mam Prawo Wiedzieć.  Zostały na niej udostępnione dane związane ze wszystkimi kandydatami startującymi w wyborach parlamentarnych 2015, okręgami i obwodami wyborczymi czy inne. Na podstawie udostępnionych danych wspólnie z Mam Prawo Wiedzieć i Google Polska stworzyliśmy wyszukiwarkę lokali wyborczych. Kolejnym prezentującym aplikacje był Michał Siemiończyk, który opowiadał o aplikacji Sejmotrendy. Jest to aplikacja webowa pozwalająca na wizualizację trendów używania słów i zwrotów w parlamencie. Dzięki Sejmotrendom użytkownicy będą mogli sprawdzić, np. posłowie której partii na przestrzeni czasu najczęściej używali sformułowania “tego się nie da zrobić”. Na sam koniec wystąpił Kuba Lipiński, który opowiedział o aplikacji Politikon. Celem Politikonu jest popularyzowanie pozytywnego spojrzenia na politykę, a także wyłonienia osób, które potrafią przewidywać wydarzenia społeczno-polityczne. Ma on pokazać, że polityka to nie tylko cyniczna, losowa gra, ale także miejsce ścierania się idei, pomysłów gdzie przyczyny powodują określone skutki. Po prezentacjach projektów, spotkanie zmieniło formę na bardziej roboczą i skupiło się wokół kodowania powyższych aplikacji oraz tworzeniu wizualizacji na podstawie udostępnionych danych.    
  • art+bits festival 2015 | Hakuj śląski transport!
  W dn. 13-15 listopada 2015 na Hakuj Śląski Transport spotkali się aktywiści miejscy, programiści i graficy – mieszkańcy Śląska, którym zależało na wysokiej jakości transportu w regionie. Transport na Śląsku bywa problematyczny. Często, aby dostać się w inne miejsce Górnośląskie Okręgu Przemysłowego należy wielokrotnie zmienić środek transportu, jechać naokoło przez inne miasto, długo czekać na przesiadkach. Dlatego wiele osób wybiera podróż prywatnym samochodem, co prowadzi do korkowania się tras wyjazdowych oraz problemów z parkowaniem w centrach miast. Wobec powyższego, od początku prac przyświecało nam wyzwanie – jak można by ulepszyć transport? Ciężko jednak zaproponować konkretne zmiany, jeżeli nie jesteśmy w stanie ilościowo opisać stanu obecnego – jak funkcjonuje sieć transportowa, czego oczekują od niej mieszkańcy. Skupiliśmy się więc na zbieraniu informacji, strukturyzowaniu ich oraz analizie. Dzięki uprzejmości JakDojade.pl otrzymaliśmy zanonimizowane dane wyszukiwań połączeń komunikacją publiczną (gps od, gps do). Przetworzyliśmy je do formatu GeoJSON oraz wstępnie zwizualizowaliśmy.Otrzymaliśmy także rozkłady jazdy od KZK GOP (które czekają na przetworzenie do GTFS) oraz udało nam się pobrać schemat wszystkich tras oraz położenia przystanków.  
  • oraz wiele, wiele innych wydarzeń organizowanych przez lokalnych partnerów społeczności