20 listopada, czyli kilka dni przed wyborami parlamentarnymi, odbył się Wyborczy HackNight w Warszawie. Był on poświęcony w całości tematom wyborów oraz tego, jak obywatele mogą wykorzystywać dane, aby śledzić działania swoich przedstawicieli oraz kandydatów w wyborach parlamentarnych.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji 3 głównych tematów. Pierwszą prezentującą się osobą był Daniel Macyszyn, prezes Fundacji ePaństwo, który opowiadał o danych znajdujących się w otwartym API na stronie Mam Prawo Wiedzieć.  Zostały na niej udostępnione dane związane ze wszystkimi kandydatami startującymi w wyborach parlamentarnych 2015, okręgami i obwodami wyborczymi czy inne.

Na podstawie udostępnionych danych wspólnie z Mam Prawo Wiedzieć i Google Polska stworzyliśmy wyszukiwarkę lokali wyborczych. Jej działanie można zobaczyć na filmiku poniżej:

Do stworzenia tego narzędzia wykorzystaliśmy cztery bazy danych, które połączyliśmy:
– Główny Urząd Statystyczny – baza teryt – podział administracyjny kraju
– Główny Geodeta Kraju – baza punktów adresowych
– PKW – baza okręgów wyborczych
– PKW – baza obwodów wyborczych

Kolejnym prezentującym aplikacje był Michał Siemiończyk, który opowiadał o aplikacji Sejmotrendy. Jest to aplikacja webowa pozwalająca na wizualizację trendów używania słów i zwrotów w parlamencie. Dzięki Sejmotrendom użytkownicy będą mogli sprawdzić, np. posłowie której partii na przestrzeni czasu najczęściej używali sformułowania “tego się nie da zrobić”.

Na sam koniec wystąpił Kuba Lipiński, który opowiedział o aplikacji Politikon. Celem Politikonu jest popularyzowanie pozytywnego spojrzenia na politykę, a także wyłonienia osób, które potrafią przewidywać wydarzenia społeczno-polityczne. Ma on pokazać, że polityka to nie tylko cyniczna, losowa gra, ale także miejsce ścierania się idei, pomysłów gdzie przyczyny powodują określone skutki.

Po prezentacjach projektów, spotkanie zmieniło formę na bardziej roboczą i skupiło się wokół kodowania powyższych aplikacji oraz tworzeniu wizualizacji na podstawie udostępnionych danych.

Dodatkowe wizualizacje, które powstały to:

  • Zodiak Wyborczy (autor: Jacek Głodek)

zodiak

Link do kodu: https://www.dropbox.com/s/h11ymo1lbuxonzo/zodiak-wyborczy.zip?dl=0

  • Kobiety na listach wyborczych (autor: Kamil Breguła)

kobiety

Link do kodu: https://gist.github.com/mik-laj/1d09f96a9041208546e4

 

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1704491643105829/

 

Zainteresowanych kodowaniem zapraszamy na cowtorkowe spotkania Koduj dla Polski w Warszawie w siedzibie Fundacji ePaństwo.