Atmosfera na wczorajszym spotkaniu Koduj dla Polski we Wrocławiu była niesamowita. Spotkały się osoby, którym zależy na usprawnianiu miasta oraz budowaniu zaufania społecznego między mieszkańcami. Osoby, które widzą potencjał technologii w rozwijaniu tych procesów i chcą się zaangażować w oddolne tworzenie rozwiązań.

Po krótkim wstępie prezentującym misję Koduj dla Polski i Klubu Jagiellońskiego, z którym współorganizujemy spotkania we Wrocławiu, zorganizowaliśmy burzę mózgów szukając wyzwań, jakie stoją przed Wrocławiem i Dolnym Śląskiem. Największe emocje budził temat transportu, co nie było dużym zaskoczeniem. Oprócz tego pojawiły się kwestie ochrony środowiska, partycypacji społecznej, planowania przestrzeni, informacji kulturalnej. Aby sprawnie przepracować kilka z tych tematów, podzieliliśmy się na podgrupy, których zadaniem było zdefiniowanie konkretnego wyzwania, przeprowadzenie analizy SWOT oraz zaproponowanie wizji rozwiązania. Powstało kilka ciekawych pomysłów, nad którymi chcemy pracować na kolejnym spotkaniu. Na bieżąco będziemy zdawać z nich relację.  Jednak już dziś wszystkich zapraszamy na spotkania w realu! Im wcześniej się zaangażujecie w prace nad pomysłem tym więcej satysfakcji będzie przynosić jego rozwijanie.
Analiza ruchu – dostosowanie MPK Wrocław do ludzi

Linie transportu publicznego we Wrocławiu za wolno dostosowują się do zmieniającej sytuacji mieszkaniowej i zatrudnienia. Powstają nowe osiedla, firmy zatrudniają duże ilości osób, a to tylko niektóre z miejsc docelowych poruszania się mieszkańców Wrocławia. Brakuje szczegółowych danych codziennego przemieszczania się (w postaci tras A->B), na podstawie których miasto mogłoby lepiej planować i konsultować transport publiczny.

Wizją rozwiązania jest stworzenie produktu (np. aplikacji mobilnej), poprzez który mieszkańcy Wrocławia dobrowolnie mogliby przesyłać swoje trasy podróży do instytucji miejskich wraz z (opcjonalnie) danymi demograficznymi lub informacją o celu podróży. Podobne rozwiązanie byłoby dedykowane dla rowerzystów. CyclePhilly, funkcjonuje w Filadelfii, gdzie jest aktywnie wykorzystywane do planowania infrastruktury rowerowej. Wyzwaniem z jakim trzeba będzie się zmierzyć jest anonimowość i zbudowanie zaufania do rozwiązania, które de facto nas śledzi. Wydaje się, że otwarty kod do którego każdy ma wgląd i przesyłanie fragmentarycznych, zanonimizowanych danych, może pomóc w jego rozwiązaniu.

Duża korzyść dla miasta i jednocześnie poczucie mieszkańców, że minimalnym nakładem pracy mogą przysłużyć się lepszemu planowaniu, będą zapewne siłą pociągową tego projektu.

Wstępne deklaracje zaangażowania uczestników w ten projekt (8 osób): UX/UI Design; Interfejs front-end, testowanie; Testowanie, budowanie zespołu, project managment; Marketing, UX dev; Promocja; Programista full-stack; Programista (Mati); Programista C# .Net

Wątek na forum.

IMG_20151020_194233Prezentacja

 

Przysługowa Kooperatywa – dzielenie rzeczy i usług

Brakuje mi wiertarki, aby powiesić nowe zdjęcie na ścianie. Mam dużą biblioteczkę książek, które się kurzą. Potrzebuję kilka składanych krzeseł na przyjęcie urodzinowe.

Po co kupować sprzęty, jeżeli wykorzystam je tylko raz? Mogę zapytać znajomych albo rodziny o przywiezienie ich z drugiego końca miasta, ale czy nie łatwiej byłoby pożyczyć te kilka krzeseł od sąsiada? Przysługowa Kooperatywa chce integrować lokalne społeczności stwarzając okazje do nawiązania kontaktu, będąc jednocześnie bardzo praktycznym narzędziem.

Wyzwaniem jest znalezienie skutecznych kanałów komunikacji – tworzymy nową platformę, opieramy się na grupach na Facebooku, czy może inaczej podchodzimy do tematu? Tak czy inaczej, wierzymy że tak praktyczne narzędzie z czasem zbuduje relacje i zaufanie w stosunkach sąsiedzkich.

Wstępne deklaracje zaangażowania uczestników w ten projekt (6 osób): programista C#, Unity (Marcin); Programista (Mati); Budowanie zespołu, project managment, zdobywanie zasobów; Programista full-stack; Programista; Paweł

Wątek na forum.

IMG_20151020_194521IMG_20151020_205820

 

Kiosk interaktywno-multimedialny

Miasto posiada infolinię o numerze 777, na której 30% zgłoszeń to pytanie o najbliższy sklep („A skąd Pan dzwoni?”). Poza tym pojawiają się pytania o rozkład jazdy MPK („Jak mam dojechać do ..”) i inne pytania zależące od lokalizacji. A gdyby tak stworzyć interaktywne kioski, które stanęłyby w najbardziej popularnych punktach miasta (na przystankach, na rynku, ..) i wyposażyć je w zróżnicowaną intuicyjnie przedstawioną informację: „Masz ochotę na odrobinę kultury wieczorem?”, „Jak mam dojechać do ..?”, itp. itd. Mogłyby one przyjąć formę Citylightów pokazujących reklamy na zmianę z pytaniem użytkowników o ich potrzeby lub samopoczucie. A jak byśmy już mieli taki zaawansowany sprzęt to dlaczego nie dodać do niego możliwości zgłaszania problemów do miasta w postaci wideo-rozmowy, np. „Ostatni tramwaj był przepełniony, warto aby jeździły częsciej o tej godzinie.”.

Pomysłów, co można by było umieścić w takim kiosku było w grupie tysiąc i jeden, wszystkie łączyła jednak jedna myśl: Wyjdźmy tam gdzie są mieszkańcy, spytajmy czego potrzebują i zaoferujmy im informację, której potrzebują.

Wstępne deklaracje zaangażowania uczestników w ten projekt (4 osoby): C#, Unity (Marcin); C#, .Net; Interfejs, front-end; Python

Wątek na forum.

IMG_20151020_194506IMG_20151020_212203

 

Platforma zarządzania dla wspólnoty

„Moja przestrzeń kończy się na progu moich drzwi” – brak poczucia współodpowiedzialności za przestrzeń publiczną jest ciagle problemem w Polsce. Budowanie przywiązania do własności wspólnej grupa zaproponowała rozpocząć od spółdzielni mieszkaniowych. Proponowana platforma miała by służyć dyskusji o najważniejszych sprawach, głosowaniu oraz organizowaniu wspólnoty.

Serwis mógłby także służyć do administracyjnego zarządzania spółdzielnią. Na spotkaniu zaproponowano model biznesowy utrzymania rozwoju platformy, która mogłaby stać się pośrednikiem między spółdzielnią, a dostawcami mediów, realizatorami przeglądów okresowych czy bazą firm, która mogłaby usuwać usterki. Bodźcem ekonomiczny dla wspólnot byłyby także niższe ceny.

Dużym wyzwaniem pozostaje pytanie jak skutecznie budować lokalne społeczności i poczucie współodpowiedzialności za przestrzeń publiczną.

Wstępne deklaracje zaangażowania uczestników w ten projekt (3 osoby): UX/UI Design; Marketing, UX/UI Design; narzędzie do zarządzania wspólnotą (Paweł)

Wątek na forum.

IMG_20151020_194224IMG_20151020_210256

 

Podsumowanie

Niesamowite, że tak wiele udało się wypracować w ciągu dwóch godzin. Bazując na przeprowadzonej dyskusji i analizach SWOT na kolejnym spotkaniu skupimy się na analizowaniu potencjalnych rozwiązań, zbieraniu danych i  prototypowaniu rozwiązań. Może nawet powstaną pierwsze linie kodu, choć z tym nie ma się co śpieszyć. Badanie zaangażowania (każdy mógł zadeklarować udział w dwóch projektach) pokazuje, że z pewnością będziemy kontynuować prace nad kilkoma projektami. Nie jest to jednak zamknięty katalog. Mamy nadzieję, że na kolejnych spotkaniach pojawią się nowe pomysły, w które wszyscy zainteresowani będą mogli się zaangażować.

Dziękujemy Business Link Wrocław za gościnę. Pamiętajcie, że za tydzień spotykamy się w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości!

Najbliższe wydarzenie znajdziecie zawsze na https://facebook.com/KodujDlaPolski/events.

IMG_20151020_213244