Tegoroczny Code for America Summit otrzymał nowy punkt programu – galę nagród CfA Technology Awards przyznawanym najciekawszym produktom civic-tech (technologii społecznych) dedykowanych administracji publicznej.

Wśród nagrodzonych pojawiły się zarówno produkty komercyjne, jak i inicjatywy oddolne rozwijane wolontaryjnie przez brygady „Koduj dla Ameryki”. To, że wiele z produktów komercyjnych startowało jako projekty brygad to materiał na osobny artykuł, dzisiaj opowiemy o zwycięskich projektach, które cały czas są aktywnie rozwijane przez same brygady. Ich historie mówią o tym jak skutecznie brygady mogą współpracować z miastem dla dobra wszystkich jego mieszkańców.

CyclePhilly / Code for Philly

To aplikacja mobilna zbierająca trasy przejazdów rowerzystów w mieście wraz z opcjonalnie podanymi danymi demograficznymi. Ślady GPS dostarczają dużo więcej wiedzy, niż dane statystyczne o przejazdach zbierane w pojedynczych punktach miasta (na przykład w Gdańsku). Tak zebrane zanonimizowane dane trafiają do biura miasta zajmującego się planowaniem transportu, które uwzględnia je w planowanych inwestycjach.

Na polskim gruncie taka aplikacja jeszcze nie powstała, choć istnieje kilka pokrewnych projektów. Warszawska Ścieżka Rowerowa publikuje informacje o infrastrukturze warszawskiej. Zbieranie tras rowerzystów jako jednorazowa akcja było przeprowadzone w Krakowie (trzeba włączyć z lewej strony warstwę „przejazdy rowerzystów”). Pomysł taki pojawił się też już na forum Koduj dla Polski.

Dzięki rozwojowi aplikacji na otwartym kodzie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wdrożyć rozwiązanie brygady z Filadelfii także u nas.

http://awards.codeforamerica.org/2015/winner/CyclePhilly/
http://technical.ly/philly/2015/10/01/cyclephilly-wins-code-america-technology-award/

CityGram / Code for Charlotte

Miasta publikują wielkie ilości danych. Także w Polsce zyskuje na popularności trend tworzenia portali danych, które agregują wszystkie dane wypuszczane przez miasto. Mało kto będzie jednak zaglądał codziennie do tych zbiorów danych. CityGram rozwiązuje ten problem poprzez integrację z portalami danych oraz umożliwienie ustawiania powiadomień na interesujące mieszkańca tematy: czy to są ogłoszenia o miejskich nieruchomościach na wynajem, pozwolenia na budowę na sąsiedniej działce, czy awarie w komunikacji publicznej. CityGram wyświetla nowe informacje w zrozumiałej formie, dzięki systemowi szablonów, a następnie wysyła je do zainteresowanych poprzez email lub SMS.

http://awards.codeforamerica.org/2015/winner/Citygram/

 

MBTA Ninja / Code for Boston

MBTA (Massachusetts Bay Transportation Authority) Ninja to aplikacja mobilna pozwalająca pasażerom na informowanie opóźnieniach i innych zdarzeniach związanych z transportem publicznym, takich jak tłok, czy przerwy techniczne. Część danych pobierana jest z oficjalnych serwisów agencji transportu, ale siła aplikacji tkwi w danych zbieranych od pasażerów, dzięki czemu jej użytkownicy mogą jeszcze szybciej i dokładniej być informowani o problemach, a także ich usunięciu.

Żeby z aplikacji skorzystać wcale nie trzeba się wybierać do Bostonu. Została ona sklonowana, rozbudowa i wdrożona w Warszawie przez zespół Warszawskiego.NINJY, który za swoją pracę został doceniony w konkursie Dane po Warszawsku zdobywając główną nagrodę. Link do aplikacji oraz kontakt do autorów (prosimy, dołączcie do rozwoju ninjy) znajdziecie na stronie Koduj dla Polski.

http://awards.codeforamerica.org/2015/winner/mbta-ninja/

 

P.S. Jakby komuś spodobały się te pomysły to nie ukrywamy, że byłoby wspaniale jakby zostały wdrożone w Polsce. Ze swojej strony zapewniamy bezpośredni kontakt z autorami w Stanach.