Przez trzy dni, na przełomie września i października 2015, przedstawiciele fundacji ePaństwo – Krzysztof Madejski i Katarzyna Mikołajczyk – brali udział w szczycie organizowanym przez Code for America.

W szczycie uczestniczyło ponad 500 osób – głównie z Ameryki Północnej, ale sali byli także przedstawiciele Niemiec, Pakistanu czy Polski (Grupy Koduj dla Niemiec, Koduj dla Pakistanu czy Koduj dla Polski są częścią międzynarodowego porozumienia “Code for all”). Wiele osób reprezentowało lokalne samorządy – Louisville, Nowy Jork, San Francisco, Tulusa, Somerville, Chicago i wiele innych; a także instytucje federalne.

Wszystkim przyświecała idea nowoczesnych rządów opartych na współpracy. Hasła takie jak innowacja czy technologie były odmieniane przez wszystkie przypadki, jednak każdy z prezentujących wracał do tego co najważniejsze – do ludzi, do zaufania i do budowania relacji. Wszyscy prelegenci zgodnie twierdzili, że nowoczesne technologie są narzędziem do budowania, a sama partycypacja środkiem do wspólnej własności publicznej.

Przez trzy dni trwania konferencji można było zapoznać się z tematyką otwartych danych, wizualizacji, mapowania czy społecznego zaangażowania (przy użyciu nowoczesnych technologii i nie tylko). Opowiadano jak przy pomocy danych można zarządzać konkretnymi zagadnieniami w miastach – nie tylko finansami, ale także bezpieczeństwem (wspólny, sąsiedzki monitoring), zaangażowaniem, sprawami socjalnymi (jak bieda i bezdomność).

Kilkanaście sesji było przeznaczonych dla samorządów – pokazywano dobre praktyki z Kentucky gdzie miasto przeprowadza kwartalnie ankiety wśród mieszkańców, San Francico które zbudowało świetny zespół ds. otwartych danych czy z Vallejo, którego przedstawiciele opowiadali w jaki sposób przy użyciu nowych technologii wprowadzali w mieście budżet obywatelski.

Do tego odbywały się sesje „unconference” podczas których to uczestniczy spotkania dzielili się dobrymi praktykami; a część przestrzeni była oddana firmom oferującym oprogramowanie wspierające prace z danymi.

To były intensywne dni, pełne inspiracji i motywacji. Efekty tychże niebawem będzie można zobaczyć jako działania ePaństwa.

Pełen program szczytu na stronie https://www.codeforamerica.org/summit/