Może się wydawać, że ciężko jest sprawdzić, gdzie poseł z naszego okręgu podróżował w minionej kadencji. Otóż dzięki temu, że jest to informacja publiczna, każdy może mieć do niej dostęp. Wystarczy na portalu mojepanstwo.pl wejść w zakładkę Wyjazdy Posłów.

Po kliknięciu przed naszymi oczyma pojawia się mapa z wszystkimi podróżami do danego kraju, na której możemy sprawdzić ilość i koszt wyjazdów. Jak widać, do tej pory, najwięcej zagranicznych podróży służbowych posłowie odbyli do Francji. Było ich aż 90.

W zakładce możemy również sprawdzić:

– ile łącznie wydano VII Kadencji Sejmu na podróże?

– którzy posłowie podróżowali najwięcej?

– które wyjazdy były najdroższe?

– czy wyjazdy posłów kolidowały z ich pracą w Sejmie?

wyjazdy posłów

Wyjazdy posłów1

wyjazdy posłów2

Do powstania aplikacji użyliśmy informacji publicznych udostępnianych przez Kancelarię Sejmu i stworzyliśmy potrzebne wizualizacje, aby treść dokumentów była przyjazna użytkownikom. Organizacje pozarządowe dzięki tej wiedzy mogą śledzić działania swoich przedstawicieli i otrzymywać informacje o konferencjach, spotkaniach w których uczestniczyli. Często wiedza z takich spotkań może przydać się w działaniach lokalnych NGO. Dlatego warto wiedzieć, do którego posła trzeba się zgłosić w danym temacie.

baner

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.