Wczoraj wzięliśmy udział w ciekawym eksperymencie portalu Gazeta.pl oraz naszych koleżanek i kolegów z MamPrawoWiedzieć.pl, którzy wspólnie organizują „hangouty” na żywo z kandydatami w wyborach prezydenckich.

Pierwszy odbył się tydzień temu z Bronisławem Komorsowskim, a ja uczestniczyłem w drugiej edycji z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości – Andrzejem Dudą. Zadawałem pytania w kategorii „Przedsiębiorczość i nowe technologie”, które brzmiały:

  1. Od dawna mówi się o polskim Skypie, jako symbolu firmy, która odniesie wielki globalny sukces i uzyska rozpoznawalność na całym świecie. W oczekiwaniu na to pojawiają się sektory gospodarki opartej o technologie, gdzie Polacy już nie tylko są w czołówce, ale zaczynają wyznaczać trendy. Są to na przykład gry komputerowe, beacony, druk 3d czy produkcja modeli latających tzw. dronów. Jest to pokłosie bardzo mocno rozwiniętego oddolnie sektora polskich startupów. W jaki sposób chce Pan sprawić, żeby więcej gałęzi nowoczesnej gospodarki mogło się rozwiną tak jak te dwie przedstawione, żeby nie tylko to były pojedyncze firmy, ale prężne sektory. Pytam zarówno o wsparcie wewnętrzna jak i zewnętrzne – odwołujac się do Pana mocy ustawodawczej i funkcji reprezentacyjnych jako potencjalnego Prezydenta RP

  2. Czy zdaje Pan sobie sprawę, ze urzędy są zobowiązane do publikowania informacji publicznej – która służy nie tylko pomocy obywatelom w zrozumieniu ich pracy oraz kontroli – ale coraz częściej do budowy firm, np są to dane transportowe, dane rejestrowe spółek, to mogą być dane meteorologiczne. Polska nie należy do Partnerstwa na rzecz Otwartego Rzadu i w ograniczonym zakresie podejmuje próby zwiększające publikacje informacji publicznych w otwartych standardach, które ułatwiłyby powstawanie większej ilości firm – co jest szczególnie ważne, gdyż szacuje się że do 2023 3% PKB UE ma powstawać dzięki biznesom tworzonym w oparciu o otwarte dane publiczne. W jaki sposob Pana urząd będzie zmierzał do zmiany tych standardów na znacznie lepsze, poczynając od pracy Kancelarii Prezydenta.

Zapis hangoutu poniżej:

Podsumowanie gazeta.pl dostępne tutaj.