20 marca w Katowicach odbyła się konferencja Rediscovering the city organizowana przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Wydarzenie było poświęcone metodom poznawania i oswajania miasta z nowymi technologiami w tle. Fundacja ePaństwo podczas konferencji prezentowała swoje doświadczenia w otwieraniu danych w kontekście miast i projektu “Otwarty Gdańsk”.

W trakcie konferencji rozmawiano o inicjatywach społecznych wykorzystujących technologie przetwarzania danych, wpływie mieszkańców na kierunki rozwoju miast i różnych projektach związanych z życiem miasta. W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci 9 krajów w tym z Czech, Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Polski, Serbii, Słowacji, USA i Węgier.

Wśród prelegentów pojawili się Tomas Diez – Fab Lab Barcelona, Adam Greenfield – autor Against the Smart City, Kristien Ring – autorka Self Made City, Stephan Thiel, Steffen Fiedler – Studio NAND, Martijn de Waal—autor The City as Interface a także wielu innych gości.
Podczas naszego wystąpienia “Otwarte dane i miasto – czy to już rewolucja?” mówiliśmy o miastach, które proaktywnie udostępniają informacje publiczne i publikują dane w otwartej formie. Prezentowaliśmy efekty otwierania danych w Gdańsku i rozważaliśmy czym w dobie digitalizacji jest czynne udostępnianie danych przez miasta.