Aż 15 propozycji projektów, 13 krajów z których pochodzą ich liderzy, 500 napojów energetycznych i 2 dni intensywnej wymiany doświadczeń, dyskutowania i programowania aplikacji internetowych, które pomagają ludziom egzekwować ich prawa. To plan międzynarodowego hakatonu społecznego ‘Koduj dla wolności’, który Fundacja ePaństwo współorganizuje w Gdańsku już 27-28 września. Można jeszcze dołączyć!

 

To będzie spotkanie osób, które na codzień działają w odmiennych sferach: programistów, działaczy społecznych, przedsiębiorców i dziennikarzy. Przyjeżdzają do Gdańska by podzielić się osiągnięciami lub pomysłami i rozwinąć swoje inicjatywy, które przy użyciu Internetu wspierają wolność, solidarność i demokrację. Czeka ich inspirująca i intensywna praca.

A co właściwie będą tworzyć? Na przykład ulepszenia litewskiego portalu pozwalającego sprawdzić kto sponsoruje poszczególne media – bo pieniądze to wpływy, a obywatele mają prawo wiedzieć. Bośniacka ekipa z międzynarodowym wsparciem tworzy portal, który pomoże ludziom zrozumieć jak działa ich system wyborczy – a mają jeden z najbardziej skomplikowanych systemów na świecie. Goście z Rumuni stworzyli narzędzia do monitorowania pracy sądów i chcą je udostępnić w innych krajach. A ekipa z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska będzie tworzyć narzędzia do pozyskiwania i analizy informacji publicznych – bo wiedza to władza. Pomysłów jest wiele, można dodać swój lub pomóc innym. Najlepsze inicjatywy otrzymają finansowe i rzeczowe wsparcie.

Zapraszamy do udziału. Wydarzenie odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dn. 27-28 września. Więcej informacji i rejestracje na stronie:  www.codeforfreedom.org

c4f