Personal Democracy Forum 2014: Ukraina

29 marca 2014

Przeczytasz w 3 minuty

Podczas tegorocznego Personal Democracy Forum w Warszawie, które poruszało m.in. problemy regionu Europy Środkowo-Wschodniej  nie mogło zabraknąć najważniejszego obecnie tematu, jakim niewątpliwie jest konflikt na Ukrainie. Na zaproszenie Fundacji ePaństwo przyjechali działacze i aktywiści zza wschodniej granicy.

Uczestnicy konferencji mieli okazję wziąć udział w rozmowie na temat wydarzeń na Ukrainie i ich znaczenia dla reszty regionu oraz wysłuchać wystąpień prelegentów, którzy doświadczyli  piętna reżimu i uczestniczyli w manifestacjach na Majdanie.

Sesję rozpoczęło emocjonujące wystąpienie zakończone minutą ciszy dla uczczenia pamięci poległych w ostatnich miesiącach podczas zajść na Ukrainie. Svitlana Zalishchuk, niegdyś pracująca w administracji prezydenta Juszczenki, dzisiaj dziennikarka i aktywistka działająca na rzecz wolnej Ukrainy, wielokrotnie podkreślała słabość demokracji, która upada kiedy "wybrany w wolnych wyborach prezydent wydaje rozkaz zabijania ludzi na ulicach, kiedy ludzie tracą poczucie rzeczywistości". Obecnie demokracja opiera się wyłącznie na pustych, dyplomatycznych gestach. Dziennikarka zwróciła uwagę na to, że sytuacja w jakiej znalazła się dzisiaj Ukraina nie jest problemem tylko Ukrainy. To problem ogólny, który obnaża słabości i niedoskonałości demokracji XXI wieku. Nie możemy mówić o konflikcie ukraińsko-rosyjskim bez podejmowania kwestii różnic politycznych, gospodarczych i kulturowych między Wschodem a Zachodem - zauważyła Zalischuk. Pod koniec swojego wystąpienia, nawoływała do wyciągania konstruktywnych wniosków z politycznego kryzysu na Ukrainie "Jesteśmy tutaj, aby sami stanowić o swoim życiu i kraju oraz mieć realny wpływ na demokrację."

Tomasz Piechal, dziennikarz zagraniczny „Rzeczpospolitej” publikujący także na portalu Eastbook.eu, wskazywał na niewiarygodną broń w jaką uzbrojeni są manifestujący na Majdanie Ukraińcy – technologię. Technologię, która pozwala w sekundę podzielić się zdjęciami, filmami, tweetami z całym światem, która umożliwia dostęp milionom ludzi na świecie do czystej informacji,  za którą stoją tysiące walczących o wolność Ukrainy ludzi.

Tomasz Piechal PDF

Kolejnym prelegentem, który skupił się na sytuacji na Ukrainie był Bartosz Wieliński, dziennikarz Gazety Wyborczej. Próbując odpowiedzieć na postawione przez siebie pytanie „Quo Vadis Crimea?” rozważał cztery możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na Krymie. Oprócz opcji ogłoszenia przez Krym autonomiczności, przeprowadzenia referendum (które jak zaznaczył najprawdopodobniej nie odbyłoby się demokratycznie, rozważył także mniej optymistyczne scenariusze: anschlussu Krymu do Rosji oraz scenariusz wojenny. Na koniec swojego wystąpienia przestrzegł również przed zgubnymi skutkami nie wyciągania wniosków z błędów popełnionych w przeszłości, przywołując słowa filozofa George’a Santayana – „Ten, kto zapomina o historii, powtarza ją”.

Wszyscy zgromadzeni najbardziej czekali jednak na wystąpienie Dmytro Gnapa, dziennikarza hromadske.tv oraz twórcy portalu Yanukovichleaks.org, na której udostępniane zostały tysiące dokumentów znalezionych 22 lutego w podkijowskiej rezydencji Wiktora Janukowycza w Meżyhirija. Gnap przekonywał, podając jako przykład Yanukovichleaks.org, jak istotną bronią w walce z tuszowaną przez władzę prawdą są nowe technologie oraz pozarządowe organizacje działające na rzecz większej transparentności w życiu publicznym. Podkreślał, że przeszukując rezydencję prezydenta tak naprawdę nie byli zainteresowani luksusowym wyposażeniem – większe wrażenie zrobiły na nich dokumenty świadczące o wielu przestępstwach (w tym korupcji) na najwyższych szczeblach władzy. Gnap zapowiedział, że w przeciągu najpóźniej 6 miesięcy jemu i jego współpracownikom powinno udać się opublikować najważniejsze dokumenty i dotrzeć z nimi do o wiele szerszej publiczności.

Relacja z pierwszego dnia Personal Democracy Forum Poland 2014 powstała na podstawie opracowań Aleksandry Harciarek i Mateusza Maciejewskiego.