Pomyłki zdarzają się każdemy, jednak czasem mają one spore znaczenie dla debaty publicznej – dlatego też monitoring aktywności przedstawicieli administracji publicznej na portalach społecznościowych – może nas doprowadzić do ciekawych wniosków.

Na portalu mojepaństwo.pl funkcjonuje specjalna sekcja, która jest efektem pracy Fundacji nad raportem “Państwo w mediach społecznościowych” – który z wersji statycznej przekształciliśmy w dynamicznie aktualizowaną część portalu. Na bieżąco monitorujemy dyskusję w mediach społecznościowych z udziałem polityków, rządu, urzędników, organizacji oraz komentatorów (czyli głównie dziennikarzy i blogerów). Całość można znaleźć pod tym adresem:

Co istotne – zdecydowaliśmy się również archiwizować całą tą aktywność i przechowywać w naszych bazach danych (dotyczy to tylko kont publicznych), dzięki czemu jest to przeszukiwalne z poziomu wyszukiwarki na portalu. Jeśli ktoś szuka informacji na przykład na temat emerytur, to poza odpowiednimi ustawami może także znaleźć wypowiedzi monitorowanych osób z ich kanałów społecznościowych, które zawierają to słowo-klucz. Jest to bardzo przydatne szczególnie, kiedy szukamy archiwalnej wypowiedzi, którą chcemy zacytować w swoim artykule.

A skoro już indeksujemy całość – to wiemy też, które wypowiedzi są kasowane. Nie zdarza się to nagminnie, ale tak jest – można zatem przejrzeć te wypowiedzi, które z jakichś przyczyn została wymazana.

Sama idea zbierania skasowanych tweetów zrodzila się w Holandii, gdzie utworzono serwis o nazwie “Politwoops” – potem zyskał on sławę, kiedy Sunligh Foundation uruchomiła ten sam serwis (na bazie otwartego kodu wersji holenderskiej) w USA, gdzie doszło do kilku głośniejszych przypadków usunięcia dość kompromitujących twitnięć tamtejszych polityków.

Dodać trzeba, że większość skasowanych statusów to jednak literówki albo błędy językowe.