Na Central Open Data Hackathon, od soboty rano powstaje 15 projektów. Dotyczą one wielu spraw, ale łączy je jedno – są aplikacjami społecznymi, stworzonymi by ułatwić życie obywatelom. Oto one:

PRET (Public Roads Evaluation Tool)

pret 

PRET to narzędzie do raportowania dziur w polskich drogach. Pierwszego dnia Hackathonu zespół był w fazie developingu projektu. Drugiego dnia, planowany jest rozwój polegający na dodaniu możliwości raportowania brakujących lub uszkodzonych znaków drogowych, niesprzątniętych śmieci itd. Jest to aplikacja mobilna, a statystyki zgłoszeń są prezentowane na stronie internetowej.

Lider – Grzegorz Nowicki

Marketing – Andrzej Łukaszewski

Design – Łukasz Belcarski

Eugeniy Vasilev

Kamil Koterba

Health Up

_MG_3063 copy

Dzięki aplikacji użytkownicy mogą łączyć się w pary i rywalizować z inną parą użytkowników. Cele – prozdrowotne, np. ustalenie deadline’u na schudnięcie 2 kg. W planach system osiągnięć, motywujących użytkowników do stawiania sobie kolejnych wyzwań. Planowo do końca Hackathonu ma powstać szkielet strony internetowej.

Lider – Maciej Jakubiak

Dawid Kisielewski

Anna Bujak

Sławomir Fajer

Paweł Duszek

ID.folio

ID.folio hakaton

Aplikacja umożliwiająca bezpieczne trzymanie wszystkich dokumentów w formie cyfrowej w jednym miejscu. Twórcy wyszli z założenia, że z biegiem czasu będzie się odchodzić od używania portfeli – w związku z tym należy znaleźć nowe miejsce na trzymanie dokumentów. Takim miejscem może być telefon. Na koniec Hackathonu planowana funkcjonalna aplikacja.

Lider- Ernest Wagner

Michał Kosecki

Filip Jakubowski

Kuba Rejnhart

nalegalu.org

nalegalu hakaton

Strona internetowa, która po podaniu tytułu filmu będzie wyszukiwać gdzie możemy go obejrzeć legalnie. Twórcy planują skończyć projekt podczas Hackathonu.

Lider – Łukasz Konior

Dominik Wroński

Krzysztof Wolski

Robert Frańczak

Facebook: https://www.facebook.com/nalegalu.org

Wizualizacja zgłoszeń na 19115

wizualizacja 19115 hakaton

19115 to warszawski system informacyjno-alarmowy przeznaczony dla mieszkańców. Zgłoszenia z różnych kanałów (telefon, aplikacja mobilna, formularz web) spływają do centrum danych, skąd następnie kierowane są do odpowiednich jednostek miejskich. Twórcy posiadają informacje o liczbie i typie zgłoszeń spływających każdym kanałem i chcą stworzyć aplikację webową, która gromadzi i przetwarza te dane oraz wizualizuje je w interesujący sposób.

Helena Safijanowska

Magda Mips UX

Paweł Kaczmarek JavaScript Developer

Rafał Kostecki – programista

Michał Kulczykowski – programista

Michał Szkodziński – PM, programista

Prepme

Prepme hakaton

PREPME to mobilna, interaktywna aplikacja, której celem jest przygotowanie użytkownika i jego rodziny do optymalnego zachowania w obliczu zagrożeń, sytuacji awaryjnych i ekstremalnych. PREPME w sposób atrakcyjny, przyswajalny i zgamifikowany, krok po kroku wspiera wdrażanie wybranych przez użytkownika strategii (np. przygotowanie bagażu awaryjnego, naukę topografii i opracowywanie dróg ewakuacji, zasady pierwszej pomocy, przygotowanie zapasów na określony okres, itp). PREPME pozwala też użytkownikom współtworzyć mapę infrastruktury przydatną dla obrony cywilnej.

Lider – Pola Matuszewska

Miłosz Kozielski

Zofia Iwanek

Ademar Aguiar

Kuba Danecki

Gleb Suvorov

Bullets

bullets hakaton

  • Aplikacja pozwalająca przeczytać skrót wartościowych artykułów w 5 punktach
  • Plug-in pozwalający napisać 5 punktów o interesującym artykule, który znaleźliście i podzielić się nimi

Lider – Dawid Andrzejewski

Kamil Warulik

Agata “Kreska” Krajewska

Michał Radecki

Piotr Kosiakowski

Sejmotrendy

Sejmotrendy hakaton

Aplikacja webowa pozwalająca na wizualizację trendów używania słów i zwrotów w parlamencie. Dzięki niej, użytkownicy będą mogli sprawdzić, np. posłowie której partii na przestrzeni czasu najczęściej używali sformułowania “tego się nie da zrobić”.

Michał Siemiańczyk

Gleb Kanunnikau

Irena Nehynska

Tomasz Guz

Maciej Lis

Krzysztof Siejkowski

Michael Bauer

Web: sejmotrendy.pl

Quantified Haters

hejters hakaton

Opis: Infografika wizualizująca dane na temat “hejtu” w internecie. Do końca Hackathonu planowane ukończenie projektu.

Lider- Jacek Głodek

Andrzej Michałowski

Łukasz Sowa

Michał Szczepański

Cichy Bohater

cichy bohater hakaton

Cichy Bohater to aplikacja mobilna, której użytkownicy mogą zgłaszać problemy wymagające interwencji.

Przykładowe rodzaje interwencji:

• Bójka

• Wandalizm

• Błąkające się zwierzęta

• Przemoc domowa

• Bezdomni

• Nielegalne wysypisko

Realna lista interwencji zależy od tego, jakie instytucje w danym położeniu GPS przyjmują interwencje. Na przykład Straż Miejska może przyjmować zgłoszenia o wandalizmie, złym parkowaniu lub zakłócaniu ciszy nocnej. Przyjmowanie przez instytucje interwencji polega na monitorowaniu webowego panelu, który jest integralna częścią Aplikacji Cichy Bohater.

Autor projektu: Andrzej Błaszczyk

Facebook: https://www.facebook.com/cichybohater

Liveblog

life block hakaton

Projekt Sourcefabric . Liveblog to system do tworzenia ciągle aktualizowanego artykułu. W tej chwili tylko wykwalifikowani programiści są w stanie stworzyć Livebloga. Projekt ma na celu uproszczenie tego procesu. Będzie to aplikacja webowo-mobilna. Każdy będzie mógł relacjonować to, co chce. Liveblog Hackathonu: ceehack.bsdz.pl

Lider – Tomasz Rondio

Bartosz Cholewiński

Paweł Mikołajczuk

Rafał Muszyński

TramGPS

tramGPS hakaton

Aplikacja mobilna, docelowo webowo-mobilna pokazująca na bieżąco położenie tramwajów. Na poczatku obejmie swoim działaniem tylko Warszawę, docelowo miasta w całej Polsce.

Wojciech Chojnacki

Michał Galudziński

Jan Lipmann

Maciej Biłas

Facebook: https://www.facebook.com/TramGPS

Co Tam

cotam hakaton

Aplikacja webowa w formie widgetu mająca na celu zebranie informacji o wydarzeniach w Warszawie, które są związane z Europą Wschodnią. Utworzy jeden kanał dla środowisk wschodnich. Oparta na danych z instytucji publicznych, NGO i samych użytkowników mających możliwość dodawania wydarzeń.

Lider – Paweł Lickiewicz

Paweł Charkiewicz

Karolina Demus

Andrei Petcu

Przewodnik Wyborczy

przewodnik wyborczy hakaton

Projekt opiera się na wykorzystaniu publicznych danych dostępnych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej i w Biuletynie Informacji Publicznej do skuteczniejszego informowania wyborców gdzie, kiedy i w jaki sposób mogą zagłosować.

Zgodnie z Kodeksem Wyborczym, wójt najpóźniej 30 dni przed dniem wyborów publikuje informacje o numerach oraz granicach stałych i odrębnych obwodów głosowania, wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych dla danych wyborców oraz lokalach obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych w formie tradycyjnego obwieszczenia, które zamieszczane jest także w Biuletynie Informacji Publicznej. Informacja ta w ograniczonym stopniu dociera jednak do wyborców przed dniem głosowania. W formacie CSV zbiorcze dane dotyczące komisji są publikowane także na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Pomysł aplikacji polega na stworzeniu wyszukiwarki lokali, dzięki której każdy wyborca mógłby odnaleźć właściwy dla jego adresu zamieszkania lokal wyborczy. Aplikacja umożliwiłaby też odnalezienie najbliższego wyborcy lokalu dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Lider – Marcin Waszak

Krystian Pruszyński

Marcin Kinderman

Arek Sołdon

DofT (Democracy of Trust)

democracy of trust

Opis: Aplikacja mobilna pozwaląca weryfikować czy politycy realizują swoje obietnice wyborcze. W planach na koniec hackathonu interfejs zawierający profil partii i statystyki (np. obietnice nieweryfikowalne, obietnice weryfikowalne, procect zrealizowanych obietnic weryfikowalnych).

Lider – Bartłomiej Matuszewski

Janusz Lenar

Jakub Michoński

Michał Tajchert

Dawid Cieślak

Kuba Radzimowski

Mypolice

Aplikacja wykorzystuje dane rządowe. Pozwala na znalezienie policjanta odpowiedzialnego za dany obszar (tzw. “dzielnicowy”). Wystarczy kliknąć na budynek na mapie, żeby znaleźć kontakt do odpowiedniego policjanta.

Lider i autor – Maxim Dubinin

Zdjęcia: Aguincredible by Agnieszka Wanat