W sobotę, 15 marca od 9 rano ponad 140 osób na Stadionie Narodowym tworzy aplikacje obywatelskie. Programiści, działacze społeczni i graficy z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej rozpoczeli maraton kodowania. Wszystko w ramach Central Open Data Hackathon.

Pierwszego dnia pomysłodawcy aplikacji będą prezentowali swoje pomysły i dobierali członków zespołów. Najczęściej każdy zespół powinien składać się z lidera projeku, programisty i grafika, choć to bardzo zależy od samego projektu.
Bo jak powiedział nam Michał Mach, jeden z mentorów i weteran hackathonów, “są dwa różne modele uczestnictwa w takich wydarzeniach – pierwszy, kiedy większość pracy wykonujesz przed samym maratonem kodowania – formuujesz zespół, dajesz im zadania i czas na ich przygotowanie. To model nastawiony bardzo na efekt końcowy, czyli na finalny produkt. Inny modelem jest hackathon podobny do tego, na którym właśnie jesteśmy – model networkingowy. To takie narzędzie do spotkania ludzi, przegadania koncepcji, skompletowania zespołu.”
Przez ostatnie dwa miesiące na stronie zbieraliśmy propozycje pomysłów na aplikacje. Wśród nich znalazł się m.in. projekt aplikacji wizualizujący budżet Polski. “Obywatelski budżet państwa” byłby serwisem prezentującym w przystępny sposób budżety kraju z poprzednich lat oraz ten najbliższy planowany. Według planu pomysłodawców każda pozycja budżetowa miałaby suwak, który zarejestrowany użytkownik mógłby przesuwać ustalając według własnego uznania przyznaną na dany cel kwotę pieniędzy. Wszystko po to, by oprócz rzeczywistego budżetu można by zaprezentować wersję obywatelską będącą zagregowanym głosem wszystkich użytkowników.
Wśród innych pomysłów znalazły się aplikacje mobilne:  “PREPME“, której celem ma być przygotowanie użytkownika i jego rodziny do optymalnego zachowania w obliczu zagrożeń, sytuacji awaryjnych i ekstremalnych oraz “Zgłoś Buraka“, której użytkownicy mogą w prosty i szybki sposób złożyć skargę na kierowcę autobusu lub motorniczego.
Dodatkowo uczestniczący w hackathonie programiści i autorzy aplikacji przez cały weekend będą mogli skorzystać ze wsparcia ponad 30 mentorów z całego świata – m.in. ekspertów ze świata komercyjnych startupów, prawników, specjalistów od wolnego oprogramownaia, czy komunikacji i marketingu.
Dla najlepszych projektów przewidziane są nagrody o puli 6000 złotych.
Więcej informacji na stronie internetowej hackatonu: http://ceehack.org/