Hackatony to świetna okazja do współpracy z różnorodnym zespołem w celu osiągnięcia określonego celu. To nie są maratony, lecz raczej sprinty: 48, a w tym wypadku 16 godzin to mało na wypracowanie działającego prototypu aplikacji. W związku z tym, aby wygrać, musisz wiedzieć gdzie i jak biec. Rozgrzewka przed, wraz z parą specjalnych butów również może okazać się przydatna – radzi Alicja Peszkowska z Fundacji TechSoup Europe, mentorka podczas Central Open Data Hackathon

Hackatony bez wątpienia są świetnym narzędziem. Nie mniej, od pewnego czasu są tak popularne, że oczekiwania stały się wygórowane- Chris Worman tłumaczy to w swoim poście dla koderów przyjeżdzających na Central Open Data Hackaton. Hackatony mogą okazać się bardzo rozczarowujące jeśli przyjdziesz na nie nieprzygotowany. Tak więc, jeśli nie chcesz zepsuć sobie weekendu, przejdź przez checklistę i przygotuj się.

1. Zdefiniuj problem, który starasz się rozwiązać przy pomocy narzędzi, którymi dysponujesz. Postaraj się podzielić swój cel na mniejsze, łatwo osiągalne części. Co dokładnie starasz się zrobić? Jaką zmianę chcesz wprowadzić? Bądź tak dokładny/dokładna, jak to tylko możliwe.

2. Czemu używamy technologii? Jesteś pewien/pewna, że to najlepszy sposób na podejście do tematu? Potrzebujesz pomocy w zdefiniowaniu co chcesz osiągnąć poprzez przystępną technologię?  Poproś mentorów o pomoc. Nie bój się pytać, bo jak mówią – nie ma głupich pytań.

3. Dowiedz się, czy ktoś kiedyś zrobił coś podobnego. Nie marnuj czasu na wynalezienie koła od nowa. Zamiast tego zastanów się, czy podobne rozwiązanie jest zbieżne z twoimi potrzebami i możliwościami.

4. Jeśli planujesz zaprojektować aplikację/ produkt, który będzie używany przez osoby spoza Twojej organizacji, zastanów się, co może je skłonić do późniejszego zeń korzystania. Czy będzie to przydatne? Jaką interakcję to stworzy?

5. Upewnij się, że wiesz co przynosisz ze sobą (jakie bazy danych, w jakiej formie itp.) I poinformuj ludzi wcześniej. Im więcej ustaliście wcześniej, tym więcej czasu faktycznie będziecie pracować nad zakodowanie aplikacji podczas samego hackatonu.

6. Pomyśl o przyszłości. Co może być zrobione w 48, czy jak w tym wypadku, 16 godzin? Czy będziesz potrzebował(a) pomocy w późniejszej realizacji swojego rozwiązania? Sporządź mapę możliwych rezultatów.

7. Hackatony są dobrą okazją do pracy zespołowej, więc bądź gotowy/ gotowa współpracować i współtworzyć z ludźmi, z którymi normalnie nie pracujesz. Dziel się swoją wiedzą i staraj się być otwarty, elastyczny i uczciwy – inni wnoszą do zespołu swoje specyficzne umiejętności, które mogą pomóc zmodyfikować i ulepszyć Twój pomysł.

8. Nie zapomnij sprawdzić oficjalnej strony hackathonu: http://ceehack.org/. Zobacz kto przyjdzie, sprawdź podobne projekty zrealizowane w ramach poprzednich edycji i czerp inspirację z różnorodnych aplikacji, które mogą stanowić wzorzec dla Twojej. Pamiętaj, żeby dodać coś od siebie: dziel się swoim celami, opisz swoje umiejętności i oczekiwania.

Podsumowując, jeśli masz pomysł i jesteś gotowy spróbować czegoś nowego to hackathon jest tym czego szukasz. Nawet jeśli Twoja aplikacja nie zmieni świata to z pewnością wiele się nauczysz i nie pożałujesz tej decyzji. Hackathon może bowiem być świetnym sposobem na spędzenie weekendu!