Po kilkutygodniowej przerwie warszawski zespół Koduj dla Polski znów spotkał się w biurze Fundacji ePaństwo. Cieszy 10-osobowa frekwencja i cała lista pomysłów:

Projekty

Ustalenie z miastem warunków udostępniania dalej danych 19115 / ZTM

ZTM

Mamy dostęp do bazy danych dla nas. Zawiera ona przystanki, rozkłady oraz aktualne położenie tramwaji. Na hackathon chcemy udostępnić te dane publicznie, tak żeby można było już dewelopować aplikacje.

 • Krok 1: Ustalenie warunków udostępniania

 • Krok 2: Zrobienie mirrora danych + updatera (wykorzystujemy CKAN?)

 • Krok 3: Jak starczy czasu to podpinamy API RESTowe

19115

Codziennie na maila dostajemy informacje o zgłoszonych interwencjach. Na hackathon zgłaszamy projekt stworzenia API do ich udostępniania + pomysł na wizualizację.

Zgłaszanie spraw na 19115 poprzez Cichego Bohatera: rozmowa z miastem na ten temat pozostaje w planach na przyszłość.

Wojtek – zgłasza na hackathon dwie aplikacje wykorzystujące powyższe dane – http://ceehack.org/apply

(Warszawski) street art

Odkurzamy projekt. Potencjalnie wrzucamy na hackathon.

Krzysiek – pisze mail do http://puszka.waw.pl w sprawie nawiązania z nimi współpracy.

Reanimacja CKAN

Ktoś musi przejrzeć jakie ma możliwości, czy warto to ciągnąć. Jeżeli tak, to może tam wrzucić dane ZTMu?

Światła uliczne

Pomysł na nowy projekt, zgłoszony przez Patryka Ściborka. Polega na stworzeniu Apki, która podaje czas do zapalenia się zielonego światła. Jest to rozwiązanie tańsze niż instalacja urządzenia na światłach. Pozostają problemy synchronizacji aplikacji ze światłami. Apka jest “rabialna” na skrzyżowaniach o stałym okresie przełączania świateł.

Trzeba zgłosić się po taką informację – kto to zrobi? Trzeba ustalić do kogo (zacząłbym od ZDM, najwyżej przekierują) i napisać prośbę o udostępnienie takiej informacji  / nawiązać współpracę.

Do zgłoszenia na forum!

Sprawy nieprojektowe

Regularne spotkania

Ustaliliśmy, że spotykamy się regularnie co 2 tygodnie. Jeżeli będziemy na tych spotkania dewelopować wspólnie to może warto je robić co tydzień, żeby projekty się posuwały naprzód.

Kolejne spotkanie odbędzie się w czwartek 6 marca o godz. 18:00 w Fundacji ePaństwo (Nowogrodzka 25/39).

Kanały komunikacji

Ogólnopolskim kanałem komunikacji pozostaje forum. Dyskusja nad założeniami poszczególnych projektów warto żeby też się toczyła na forum, choć przy jego obecnych dziurach możemy pozostać przy google group.

Każdy projekt może sobie dowolnie wybrać narzędzie do zarządzania projektem (tworzę FAQ na stronę, tam można zawrzeć kilka propozycji). Agnieszka zaproponowała https://asana.com/.

Krzysiek testował http://www.thoughtworks.com/products/mingle-agile-project-management (lepsze) i http://www.pivotaltracker.com/ (gorsze).

Krzysiek: pracuję nad utworzeniem oficjalnego sposobu prezentacji wszystkich brygad i projektów na głównej stronie projektu KdP. Michał zwrócił uwagę, że powinna znaleźć się sekcja z ogłoszeniami (szukam projektu / szukamy programisty).

Baza wiedzy

W minimalnej wersji na stronie KdP powstanie FAQ informujący o możliwości działań w ramach KdP, możliwym wsparciu, jak zgłosić projekt, itp.

Kiedyś fajnie byłoby stworzyć bazę wiedzy: jak “otwierać dane”, scraping, rozmowy z miastem, techniczne kwestie budowania API, istniejące narzędzia.

Współpraca z firmami / projektami / zajawki istniejących rozwiązań

Gdy znajdziemy jakieś fajne rozwiązania to fundacja może poprowadzić rozmowy w celu uzyskania specjalnych warunków użytkownia dla społeczności Koduj Dla Polski.

 1. http://estimote.com/
  Fajny gadżet, pytanie tylko jak to można wykorzystać w społecznych apkach

 2. http://cloudmade.com/
  Komponenty mapowe

 3. https://www.mapbox.com/
  Fajne opcje wizualizacji map

 4. https://www.waze.com/

Nawigacja 2.0, Patryk dla nich pracuje