Koduj dla Polski – Brygady

Zaledwie 4 tygodnie po starcie inicjatywy Koduj dla Polski otrzymaliśmy 400 aplikacji młodych Polaków. Tworzenie lokalnych Brygad, gdzie programiści, urzędnicy i mieszkańcy będą mogli ze sobą współpracować wspólnie wykorzystując otwarte dane, było naszym głównym celem. W tej chwili mamy 12 Brygad w 12 miastach, stworzony CKAN dla Warszawy (portal, gdzie dzielimy się zebranymi danymi dotyczącymi stolicy) z zamiarem stworzenia takiej platformy dla każdego miasta, i finalizujemy organizację ogólnopolskiego spotkania w Krakowie 25 października.

code for poland warsaw

Koduj dla Polski – urzędnicy

Coraz więcej lokalnych urzędników przyłącza się do nas, by dodać swoje pomysły, jak i umożliwić nam dostęp do otwartych danych. W zeszłym tygodniu mieliśmy spotkanie z wiceprezydentem Warszawy, który ma m.in. pośredniczyć w przekazaniu danych przestrzennych, danych ZTM i kontaktom z dyrektorami interesujących nas departamentów. Spędziliśmy również cały dzień z urzędnikami z Poznania, którzy przybliżyli nam swoją platformę e-administracji i zadeklarowali umożliwić wykorzystanie ich API przez lokalną brygadę. W tym tygodniu mamy przed sobą spotkania w Białymstoku i Łodzi.

Sejmometr

Sejmometr na Digital Journalism Days

Nie tylko kodowaniem Fundacja żyje – nie zapomnieliśmy o promocji naszego Sejmometru. Tym razem wśród dziennikarzy, podczas konferencji Digital Journalism Days w “Gazecie Wyborczej”. To pierwsze takie szkolenie w Polsce, gdzie dziennikarze mogli zobaczyć jak w praktyce wygląda praca w mediach ery cyfrowej. Fundacja, podczas prezentacji Sejmometru, objaśniła żurnalistom jakie tematy mogą znaleźć w otwartych danych. Pełna prezentacja dostępna jest tutaj.

Daniel

Prezes Fundacji nominowany do nagrody profesora Zbigniewa Hołdy

Daniel Macyszyn znalazł się wśród 6 wyróżnionych, w których działalności można odnaleźć wartości, którymi żył i kierował się prof. Zbigniew Hołda: adw. Krzysztof Stępiński, Halina Bortnowska, Monika Krywow, prof. Wojciech Sadurski oraz red. Adam Krzykowski Nagrodę otrzymała prof. Halina Bortnowska – filozof, teolog, publicystka, w latach 2007–2012 przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a obecnie członkini tej Rady.