523c3d87-83c8-44f8-9065-73f825e9621a-kodujEventFB

Fundacja ePaństwo uruchamia inicjatywę “Koduj dla Polski”, czyli szereg spotkań programistów kodujących na rzecz społeczności lokalnych. Pierwsze spotkanie, współorganizowane z krakowską inicjatywą Otwarta Małopolska odbędzie się zaraz po konferencji TEDxKrakow, 25-26 października w Forum Przestrzenie.

Koduj dla Polski to szeroko zakrojona inicjatywa, która chce pokazać, że “kodowanie”, “programowanie”, “bycie deweloperem” to nie tylko zawód, ale również umiejętności, które mogą być wykorzystywane w ramach nowoczesnego patriotyzmu. Organizowane spotkania to przestrzeń, która połączy osoby mające pomysły na rozwiązanie lokalnych problemów, z programistami, którzy posiadają niesamowitą umiejętność zmieniania problemów w rozwiązania, a pomysłów w coś, co prawdziwie działa.

Celem Koduj dla Polski jest zaangażowanie innowacyjnego potencjału młodych deweloperów do stworzenia nowych rozwiązań służących w codziennych wyzwaniach w interakcji między obywatelami i władzą oraz do tworzenia aplikacji dla nowoczesnych usług publicznych.

“W polskich miastach tworzymy lokalne grupy, które będą się regularnie spotykać, by właśnie kodować. Na dzień dzisiejszy startujemy z liderami w 6 miastach: Międzyrzecu Podlaskim, Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu i Olsztynie. Zachęcamy tym samym wszystkich chętnych z innych miast do kontaktu z nami” mówi Jakub Górnicki, koordynator inicjatywy z ramienia Fundacji ePaństwo.

Inicjatywa ma również swój wymiar międzynarodowy. Catherine Bracy, współtwórczyni Technology for Obama (T4O) i szefowa programu międzynarodowegoCode for America, ogłosiła 20 września, podczas TEDCity2.0, że Koduj dla Polski wraz z Code for Ireland i Code for Japan został oficjalnym partnerem światowej inicjatywy. Ona też osobiście zainauguruje pierwsze spotkanie 25 października w Krakowie i opowie o konkretnych aplikacjach, które udało się stworzyć we współpracy z organami rządowymi USA – w Bostonie, na przykład, problem z zaśnieżonymi hydrantami rozwiązano tworząc, opartą o mapę miasta, aplikację “Adoptuj Hydrant”. Mieszkańcy w prosty sposób informują, którym hydrantem się zaopiekują w razie śnieżycy. Tym samym władze lokalne notyfikowane są, gdzie znajdują się nieczynne urządzenia i szybciej mogą usunąć usterkę.

“Wszystkie działania służą temu, żeby wspólnie szerzyć ideę kodowania na rzecz społeczności lokalnych. Patrzymy na pomysły już wdrożone, ale nie zamykamy się na kreatywność Polaków i ich lokalne potrzeby”, opowiada Dawid Ostrowski, członek Otwartej Małopolski i lider krakowskiego spotkania Koduj dla Polski.