Dlaczego Personal Democracy Forum pojawiło sie w Polsce?

18 lutego 2014

Przeczytasz w 2 minuty

Rozmowa z Andrew Rasiejem, współzałożycielem Personal Democracy Media, które od lat organizuje cieszące się uznaniem Personal Democracy Forum w Nowym Jorku. PDF

Jaka idea stoi za Personal Democracy Forum i dlaczego ważne jest, aby organizować je regionie Europy Środkowo- Wschodniej?

Personal Democracy Forum powstało z przekonania, że Internet i technologie mobilne będą miały znaczący wpływ na związek pomiędzy obywatelami i administracją publiczną oraz fundamentalnie zmienią demokrację na całym świecie. W ten sam sposób technologia wprowadza nas w erę personalizacji biorąc pod uwagę to co czytamy, oglądamy i z kim kontaktujemy się za pośrednictwem Internetu - to wszystko wpływa na zmianę naszych relacji i naszego codziennego życia.

Polska oraz kraje z jej regionu to nadal młode demokracje - można spotkać się tam z wielkim entuzjazmem i nadzieją przy odbudowywaniu systemów politycznych z postkomunistycznych. Równolegle, technologia staje się bardziej dostępna i łatwiejsza w użyciu. Polska ma szansę zostać liderem w drodze do demokracji XXI wieku, ponieważ Polacy odznaczają się niesamowitym pragnieniem do nadrobienia straconych dekad z czasów PRL.

Personal Democracy ForumCzy zauważasz różnice pomiędzy tematami poruszanymi podczas PDF PL- CEE i PDF organizowanym w Stanach?

Wiele tematów poruszanych podczas tegorocznej edycji Personal Democracy Forum w Polsce będzie pokrywało się z tematami amerykańskiego PDF, które odbywa się 5 i 6 czerwca br. w Nowym Jorku. Między innymi, będziemy poruszać kwestie dotyczące polityki prywatności i bezpieczeństwa po aferze z Edwardem Snowdenem oraz jak media społecznościowe tworzą nowe środki komunikacji pomiędzy obywatelami i wybranymi w wyborach politykami. Nie mniej, niektóre tematy poruszane podczas PDF PL&CEE są unikalne dla regionu, na przykład potrzeba szerzej dostępnych danych publicznych oraz lepszego dostępu do informacji.

Jakie są najważniejsze kwestie dotyczące aktywności obywateli w regione Europy Środkowo- Wschodniej?

Przede wszystkim warto wyróżnić nastepujące kwestie:

  1. Czy istnieje potrzeba udostępniania i przyśpieszania procesu otwierania danych obywatelom?
  2. Jaki wpływ mają niezależne media na demokrację?
  3. Prywatność i nadzór- jak zmieniły się reguły gry po rewelacjach Edwarda Snowdena?
  4. Jakie są szanse oraz wyzwania dla obywateli podczas nadchodzących wyborów na Bałkanach?
Zdjęcia: rasiej.com