Przygotowujemy analizy aktywności posłów

11 lutego 2013

Przeczytasz w 2 minuty

Przygotowujemy na Sejmometrze interaktywne opracowanie dotyczące aktywności posłów w Sejmie. Chcemy w prosty sposób pokazać ciekawe zestawienia, bazujące na danych, które pobieramy z Sejmu. Oto co mamy teraz:http://sejmometr.pl/analizy/poslowie Przygotowaliśmy dwie części analizy: bunty i nieobecności.

Bunty

Przyjrzymy się buntom: http://sejmometr.pl/analizy/poslowie/bunty Poprzez bunty określamy sytuacje, w których poseł z danego klubu głosuje przeciwnie niż większość jego klubu. Nasze oprogramowanie analizuje wyniki wszystkich głosowań i "wyłapuje" tego typu sytuacje. Strona prezentuje rozkład współczynnika "zbuntowania" dla wszystkich klubów w Sejmie.Poniżej widzimy też rankingi najbardziej i najmniej zbuntowanych posłów w całym Sejmie. Klikając logotyp danego klubu, można zawęzić rankingi do posłów z określonego klubu. A oto przykład zaawansowanego użycia strony: Wchodzimy nahttp://sejmometr.pl/analizy/poslowie/bunty i klikamy logo PSL Widzymy, że na czele buntowników stoi poseł Eugeniusz Kłopotek. Klikamy jego nazwisko i jesteśmy na stronie http://sejmometr.pl/poslowie/171/glosowania?o[]=sejm_glosowania.id&o[]=DESC&w[]=poslowie_glosy.bunt&w[]=%3D&w[]=1Widzimy wszystkie głosowania, w których poseł Kłopotek głosował przeciwnie do większości PSL. Możemy teraz rozwinąć filtr "Typ głosowania" i zobaczyć, że poseł Kłopotek:
  • 38 razy zbuntował się przy głosowaniach nad poprawkami
  • 8 razy przy głosowaniach o ogłoszenie przerwy
  • 6 razy przy głosowaniach o odrzucenie projektów
itp... Klikamy w "Głosowanie nad odrzuceniem projektu" i widzimy wszystkie głosowania w sprawach odrzuceń projektów, w których Eugeniusz Kłopotek głosował przeciwnie niż większość PSL. Są to głosowania w sprawach prywatyzacji Lotosu, powołania komisji ds katastrofy smoleńskiej i wiele innych...

Nieobecności

Obowiązkiem każdego posła jest branie udziału we wszystkich głosowaniach w Sejmie, niezależnie od tego, czy pełni inne dodatkowe funkcje (np. w rządzie, czy komisjach sejmowych). Oto jak prezentuje się rozkład współczynnika nieobecności dla wszystkich klubów w Sejmie:

Co dalej?

Aktualnie zastanawiamy się co i jak pokazać przy omawianiu wystąpień i interpelacji poselskich. Macie pomysły jak można fajnie pokazać te tematy? A może dałoby się stworzyć obiektywny ranking posłów, bazujący na analizie ich aktywności? Moglibyśmy np. przydzielać 'wagi' do różnych aktywności i na tej podstawie tworzyć obiektywny, zawsze aktualny ranking posłów... Czekamy na Wasze komentarze!