Fundacja ePaństwo z nadzieją przygląda się pracom nad systemem Konsultacji Online

14 listopada 2012

Przeczytasz w 3 minuty

Fundacja ePaństwo z nadzieją przygląda się prowadzonym w Ministerstwie Gospodarki pracom nad systemem Konsultacji on-line, którego głównym celem jest przygotowanie i wdrożenie systemu zwiększającego transparentność konsultacji społecznych przeprowadzanych w ramach procesu legislacyjnego. Zdajemy sobie sprawę, że przygotowywany w ministerstwie pilotaż to dopiero jeden z pierwszych kroków na drodze do zwiększenia przejrzystości działania całego rządu. Przedstawiciele Fundacji uczestniczyli wcześniej - w charakterze obserwatora - w spotkaniu, w trakcie którego przyjęto schemat XML dla aktów prawnych do wykorzystywania w systemie konsultacji On-Line. Fundacja deklaruje teraz chęć dalszego wspierania prac nad strukturalizacją informacji o prawie, a także nad rozwojem nowoczesnej platformy do kontaktów między rządem a obywatelami w procesie stanowienia prawa. Deklarujemy też, że w pracach Fundacji będziemy starali się wykorzystywać API (application programming interface) powstającego właśnie portalu konsultacji. Tego typu narzędzia naszym zdaniem przyczyniają się do upowszechnienia idei ponownego wykorzystania informacji z sektora publicznego, rozumianej nie tylko jako "prawo gospodarcze", ale przede wszystkim jako prawo polityczne. Bez skutecznego wdrożenia w życie idei re-use nie byłoby możliwe pełniejsze realizowanie władzy zwierzchniej w Rzeczypospolitej, a ta - zgodnie z art. 4 Konstytucji RP - należy do Narodu. Narzędzia konsultacji online przygotowywane są w Ministerstwie Gospodarki w związku z realizacją przez Ministerstwo Gospodarki projektu pt. „Wsparcie dla opracowania i wdrożenia systemu monitoringu prac legislacyjnych Ministerstwa Gospodarki (system konsultacji on-line)” (Działanie 5.3 Wsparcie na rzecz wdrożenia Strategii Lizbońskiej Priorytetu V. Dobre rządzenie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki), współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego”, którego głównym celem jest przygotowanie i wdrożenie systemu zwiększającego transparentność konsultacji społecznych przeprowadzanych w ramach procesu legislacyjnego. Pragniemy wspierać prace nad systemem konsultacji online tak, jak braliśmy aktywny udział w opracowaniu Deklaracji w sprawie Otwartości Parlamentu, a także tak, jak wspieraliśmy prace Ministerstwa Sprawiedliwości, których efektem było przygotowanie Portali Orzeczeń, za pomocą których udostępnia się obecnie coraz więcej orzeczeń sądów powszechnych w Polsce. Fundacja ePaństwo należy do grona organizacji pozarządowych, które wspólnie tworzą Koalicję na rzecz Otwartego Rządu. W ramach propozycji zobowiązań, które mogłaby przyjąć Polska przystępując do Partnerstwa Otwartych Rządów Koalicja wskazywała m.in. zwiększenie przejrzystości i jawności procesu stanowienia prawa oraz udziału obywateli w jego tworzeniu. Tu zaś Koalicja proponowała:
  • Wprowadzenie otwartych mechanizmów konsultacji społecznych jako stałego elementu procesu decyzyjnego, w tym rozwiązań informatycznych pozwalających prowadzić publiczne konsultacje w sieci
  • Stworzenie nowych ram prawnych porządkujących proces tworzenia prawa na poziomie parlamentarnym i rządowym zwiększających jego przejrzystość, przy jednoczesnym wzmocnieniu roli konsultacji społecznych w tym procesie.
Rząd Polski nie przejawia niestety chęci do przystąpienia do Partnerstwa Otwartych Rządów, nad czym - jako członek Koalicji ubolewamy. Niepokoi nas również to, że - jak się wydaje - rząd nie przejawia chęci do zagwarantowania praw obywateli w procesie konsultacji mocą powszechnie obowiązującego prawa (dziś proces legislacyjny na etapie rządowym regulowany jest Regulaminem prac Rady Ministrów, który nie jest powszechnie obowiązującym prawem). Jednak prace nad systemem konsultacji publicznych online uważamy za krok we właściwym kierunku. Liczymy, że doświadczenia wynikające z przygotowywanego w Ministerstwie Gospodarki pilotażu pozwolą już niebawem na upowszechnienie procesu konsultacji online w procesie legislacyjnym, w którym biorą udział inne ministerstwa, a także rząd jako całość. Liczymy przy tym na to, że dane, w tym komentarze uczestników konsultacji, będą udostępniane bez przeszkód do ponownego wykorzystania (re-use). Pozwoli to również Fundacji przygotowywać komplementarne do rządowych narzędzia partycypacji społecznej w procesie stanowienia prawa. Pozyskane w ten sposób informacje będziemy starali się włączyć do baz danych, które już dziś gromadzone są przez Fundację, a także publikowane są w ramach serwisu Sejmometr.pl.