Trochę ekonomii

28 lutego 2011

Przeczytasz w minutę

W dzisiejszym wpisie chciałbym podzielić się naszym podejściem do budowania portalu internetowego, które zastosowaliśmy i które zdaje się przynosić pozytywne skutki. Chodzi o „outsourcing” typowych funkcjonalności spotykanych w portalach internetowych. Na portalu Sejmometr zastosowaliśmy to w trzech przypadkach:
  1. Czytanie dokumentów Korzystamy z API udostępnionego przez serwis Scribd. Wszystkie dokumenty, automatycznie wysyłamy na serwery Scribd i użytkownicy Sejmometru, którzy przeglądają dokumenty, tak naprawdę pobierają je z serwerów Scribd. Usługa Scribd jest darmowa.
  2. Komentarze Nie zrobiliśmy własnego systemu komentarzy. Korzystamy z usługidisqus.com, która całkowicie zaspokaja nasze potrzeby. Koszt: 20$ / miesiąc.
  3. Wyszukiwanie Zastosowaliśmy usługę Google Site Search. Dzięki jej nowym funkcjonalnościom, takim jak „on-demand indexing”, z powodzeniem można ją stosować jaką główną wyszukiwarkę portalu. Koszt: 100$ / rok.
Dzięki temu osiągamy dwa rodzaje korzyści:
  • Efektywność Nie twierdzimy, że potrafimy zbudować lepszy system komentowania niż Disqus. Nie twierdzimy też, że potrafimy zbudować lepszy mechanizm wyszukiwania niż Google. Twierdzimy natomiast, że potrafimy zbudować całkiem dobry portal prezentujący prace parlamentarne i na tym się skupiamy.
  • Obniżenie kosztów Dzięki outsourcingowi wyżej wymienionych funkcjonalności, serwer Sejmometru jest całkowicie odciążony od wykonywania wyżej opisanych zadań, a my ponosimy stosunkowo niskie koszty hostingu. Sejmometr wciąż działa na bardzo podstawowej usłudze hostingowej ale nie mamy żadnych problemów z jego wydajnością.